ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 14:40

Hindistan’da gündelik yaşamın olmazsa olmazı sütlü çay

Hindistanda gündelik yaşamın olmazsa olmazı sütlü çay


Dünya çay üretiminin yüzde 70’ini yapan ve en kaliteli çayları üreten ülkeler arasındaki Hindistan’da halk daha çok sütlü çay içiyor.

Sabah yataktan kalkan Hintlilerin ilk işi dişini fırçalamak. Daha sonraki en önemli işleri ise sütlü çaylarını içmek. Hintlilerin bu çayı çok sağlıklı olmakla beraber, vücudu ısıtmasından dolayı özellikle kış mevsiminde daha çok tüketiliyor.

Sabah koşularını hiç aksatmayan Hintliler, vazgeçilmez sütlü çaylarını genellikle yol kenarındaki çaycılarından (çayvala) içmeyi tercih ediyorlar. Hatta alışveriş merkezlerinin içindeki mağazalarda çalışanlar bile klasik yöntemle hazırlanmış sütlü çayı içiyor. Mağazaları tek tek dolaşıp çay satan çaycılar, sokakta satılan çayla aynı fiyata yani 5-6 Hint Rupisi (15 kuruş) ücrete sütlü çaylarını satıyor.

Santoş adındaki çaycı sokak köşesindeki çayhanesinde yaptığı çayı satıp ailesini geçindiriyor. Sabah 05.00’te kalkıp 09.00’a kadar çalışan Santoş, günlük 400-500 rupi (16 TL) gelir elde ediyor. 27 yaşındaki Santoş, işlerinin iyi gitdiğini ve işinden memnun olduğunu da belirtti. Hindistan’ın Bihar şehrinden gelen iki çocuk babası, başkent Delhi’de çay satıp ailesine para gönderiyor. Santoş’un 3 yaşında kızı ve 6 yaşında oğlu var.

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğuması ile sütlü çay tüketimi artarken, soğuğa pek alışık olmayan Hintliler süt ile içlerini ısıtıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER