ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2013 Pazartesi 21:48

Hindistan Başbakanı Singh Moskova'da


Rusya'nın, Hindistan'ın "reforme edilmiş" Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine daimi üyeliğini desteklediği bildirildi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh görüşmesinde imzalanan ortak açıklamada, Rusya ve Hindistan'ın, BM Güvenlik Konseyinin temsil gücünün artırılması ve daha efektif hale getirilmesi için reformdan geçirilmesi gerektiği üzerinde ortak görüş bildirildi.
Moskova'da gerçekleşen görüşmede imzalanan açıklama metninde, "Rusya, Hindista'ın "reform edilmiş" Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine daimi üyeliği konusundaki kararlı desteğini onayladı" ifadesi yer aldı.
Putin-Singh görüşmesinde, iki ülkenin BM çatısında uluslararası ve bölgesel krizlerin çözümünde koordine içinde olmasının önemi üzerinde duruldu.
-Rusya, Hindistan'ın Cenevre-2'ye katılmasından yana-
İki liderin görüşmesinde Suriye krizi de değerlendirildi. Rusya ve Hindistan'ın Suriye'de krizin güç kullanılarak çözülemeyeceği konsunda ortak fikir beyan ettiği kaydedildi. Rusya'nın, Hindistan'ın Cenevre-2 Konferansı'na katılmasınından memuniyet duyacağı belirtildi.
İran'ın nükleer programına da değinilen görüşmede, bu sorunun diyalog çerçevesinde, diplomatik yollarla çözüme kavuşturulması gerekliliği ifade edildi.
-Uluslararası terörizmle mücade-
İki lider görüşmede terörizmle mücadele konusunu da ele aldı. Liderler, uluslararası terörizmin uluslararası istikrarı tehdit ettiğini ve bunun için tavizsiz mücadele edilmesi gerektiği üzerinde durdu. Putin ve Singh terörizmin dini, etnik ve politik hiçbir açıklaması olamayacağını belirterek, hiçbir ülkenin kendi topraklarında bu tür terörist yapılanmaların barınmasına müsaade etmemesi gerektiği görüşünü paylaştı.
Öte yandan Singh, Putin'i Yeni Delhi'ye davet etti. Rusya-Hindistan zirvelerinin her sene iki ülkenin başkentlerinde gerçekleştiğini hatırlatan Singh, Putin'e sıcak karşılaması ve misafirperverliği için teşekkür ederek gelecek sene Yeni Delhi'ye davet etti. Rus lider ise daveti memnuniyetle kabul ettiğini söyledi.
-Anlaşma ve işbirliği metinleri imzalandı-
Putin ve Singh görüşmede bazı işbirliği anlaşmaları ve ortak deklarasyon imzaladı. Liderler tarafından imzalanan belgeler, Rusya ve Hindistan arasında birçok alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesini öngörüyor.
Buna göre Rusya ve Hindistan, ekonomi, ticaret, enerji, teknik ve bilim, eğitim, kültür, uzay araştırmaları ve askeri alanlardaki işbirliğini geliştirme kararı aldı. İki ülke, terörle mücadele, küresel ve bölgesel sorunların çözüme kavuşması, küresel enformasyon güvenliği ve Asya-Pasifik bölgesinin güvenliğinin sağlanması konularında ortak hareket etme mutabakatına vardı.
Putin, Singh görüşmesinde ayrıca füze sistemleri teknolojisi başta olmak üzere, askeri işbirliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı. İki ülke gündeminde yer alan beşinci nesil askeri uçak yapımından, yüksek teknolojili askeri envanterlerin geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda mutabık kalındı. Askeri alandaki yüksek düzeyde işbirliğinin iki ülkenin birbirine olan güvenini sergilediği ifade edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER