ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2018 Salı 17:32

Her hafta 5 binden fazla kişi Kızıldeniz'i aşmaya çalışıyor

Her hafta 5 binden fazla kişi Kızıldenizi aşmaya çalışıyor

BM, Kızıldeniz'de yapılan tehlikeli yolculuğa dikkati çekmek için Doğu Afrika ülkelerinde farkındalık kampanyası başlattı.


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Etiyopya Temsilci Yardımcısı Matthew Crentsil, her hafta 5 binden fazla mülteci ve göçmenin Kızıldeniz’i aşarak Yemen’e ulaşmaya çalıştığını bildirdi.

BMMYK, Yemen üzerinden Körfez ülkelerine, Suudi Arabistan'a ve Avrupa'ya gitmek için tehlikelere rağmen Kızıldeniz'i geçmeye çalışanlara “Tehlikeli Geçişler” adlı yeni bir farkındalık kampanyası başlattı.

Doğu Afrika ülkelerindeki halka yönelik başlatılan kampanyanın tanıtımı için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da basın toplantısı düzenlendi.

Burada konuşan Tehlikeli Geçişler Kampanyası Koordinatörü Mans Nyberg, bölge halkının böyle bir yolculuğa başladığında tehlikeden haberdar olmasını istediklerine dikkati çekerek, “Amacımız onları durdurmak değil, onlara tehlikeyi anlatmak.” diye konuştu.

BMMYK Etiyopya Temsilci Yardımcısı Crentsil, daha iyi bir hayat umuduyla Yemen üzerinden Körfez ülkelerine, Suudi Arabistan veya Avrupa’ya gitmeye çalışan insanların yolculuğun tehlikesi ile ilgili en ufak bir bilgiye dahi sahip olmadıklarını kaydetti.

“Her hafta 5 binden fazla mülteci ve göçmen Kızıldeniz’i aşarak Yemen’e ulaşmaya çalışıyor.” diyen Crentsil, Yemen’e ulaşan insanların buraya vardıklarında alıkonulduğuna ve serbest bırakılmaları için ailelerinden fidye talep edildiğine vurgu yaptı.

Bölgede insan kaçakçılığının yaygın olduğunu hatırlatan Crentsil, Etiyopya, Somali, Cibuti ve Kenya’da yürütülecek ve hükümetler tarafından da desteklenen kampanya ile halka tehlikenin anlatılacağını ifade etti.

Sosyal medya, televizyon, radyo ve posterlerle halkta farkındalık uyandırmayı amaçlayan ve farklı ülkelerden şarkıcıların da yerel dilde söyledikleri şarkılarla katkıda bulunduğu kampanyanın bölgedeki şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük bilgilendirme kampanyası olması hedefleniyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER