ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 16:21

Hem genç, hem yakışıklı Başbakan

Hem genç, hem yakışıklı Başbakan

İtalya'da hükümet kurma görevi Renzi'nin.


İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Başbakan Enrico Letta'nın istifasının ardından yeni hükümeti kurma görevini 39 yaşındaki, Demokrat Parti (PD) lideri Matteo Renzi'ye verdi. Merkez sol parti lideri Renzi, hükümet kurmayı başarırsa, İtalya tarihinin ve Avrupa'nın en genç başbakanı olacak.

Renzi, PD içinde yaptırdığı oylamayla ezici bir üstünlük sağlayarak, partilisi Letta’yı koltuğundan eden isim olmuştu. Floransa Belediye Başkanı Renzi’nin vekilliği bulunmuyor.

Cumhurbaşkanı Napolitano, bu sabah Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de Renzi'yi kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Donato Marra, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Napolitano'nun hükümeti kurma görevini Renzi'ye verdiğini, PD liderinin de bu görevi kabul ettiğini bildirdi.

Hükümeti kurmakla görevlendiren Renzi'nin, bugünden itibaren yeni hükümet için siyasi istişarelere başlaması bekleniyor. Hükümeti kurması durumunda Renzi, 2011'den bu yana İtalyanlar tarafından seçimlerde aday olarak yarışmadan göreve gelen üçüncü başbakan olacak.

Demokrat Partili Başbakan Letta'nın istifasının ardından çıkan hükümet krizini aşmak için Napolitano, parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle istişarelerde bulunmuştu.

İtalyan parlamentosunda çoğunluğu elinde bulunduran Demokrat Parti'de lider Renzi'nin, geçen hafta parti yönetim konseyinde gündeme getirdiği "seçimsiz mevcut yasama döneminde daha radikal adımlar atacak ve 2018'e varmayı hedefleyen hükümet" önerisinin oyçokluğuyla kabul edilmesinin ardından Başbakan Letta istifa kararı almıştı.

Enrico Letta liderliğindeki koalisyon hükümeti, yaklaşık 10 aydır iktidardaydı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER