ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 20:44

Hazar için önemli adım

Hazar için önemli adım


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hazar’a komşu ülkeler dışişleri bakanları toplantısında Hazar’ın statüsü sorunu ile ilgili önemli ilerleme sağladıklarını söyledi.

Hazar Denizi’ne komşu Rusya, Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Türkmenistan liderleri Eylül ayında Rusya’nın Astrahan kentinde dördüncü zirvelerini yapacak. Zirve hazırlıkları için Moskova’da bir araya gelen dışişleri bakanları Hazar’ın statüsü sorununu ve ikili gelişmeleri ele aldı.

Ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Hazar’da deniz sınırlarının belirlenmesinde ilerleme sağladıklarını, tarafların onay verdiği ilkelerin Hazar’ın hukuki statüsü ile ilgili belgenin temelini oluşturacağını söyledi.

Hazar’a kıyıdaş ülkelerin bölge dışı ülkelerle de işbirliğine hazır olduklarını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Hazar bölgesindeki gelişmelerden sadece beş kıyıdaş ülkenin sorumlu olduğunu teyit ettik." dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif de ikili ve beşli görüşmelerde karşılıklı çıkarlara uygun olarak konuların ele alındığını, Hazar’a komşu ülkelerin sorunların çözülmesinde benzer bir pozisyona sahip olduğunu vurguladı. İran Dışişleri Bakanı Zarif, Hazar’ın tarih boyunca barış ve dostluk denizi olduğunu ifade etti.

Hazar Denizi dünyanın en büyük kapalı su havzası olarak biliniyor. Balık potansiyeli ve dev doğalgaz ve petrol yatakları Hazar’a kıyıdaş ülkeler arasında sınırların belirlenmesinde önemli tartışmalara neden oluyor. Sovyetler Birliği döneminde Hazar, İran’la paylaşılarak sorun çözülmüştü. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Hazar’a komşu yeni oyuncular geldi ve 1992’den bu yana devam eden görüşmelerde hukuki statü belirlenemedi. Rusya ve İran Hazar’ın göl olduğuna savunarak kaynakların eşit paylaşımını savunurken, diğer ülkeler deniz olduğunu belirtiyor ve kıyı uzunluğuna göre paylaşım yapılmasını istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER