ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 20:05

Havice'de öldürülenler için çağrı


Kerkük Halk Komiteleri, uluslar arası kurumlardan Havice ilçesinde Irak güvenlik güçleri tarafından öldürülen göstericiler için soruşturma başlatmasını istedi.

Kerkük'te bir araya gelen Halk Komiteleri önceki gün Havice ilçesinde 54 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı için ortak bir basın toplantısı yaptı. Kerkük Halk Komitesi, başta Birleşmiş Milletler, AB ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na çağrıda bulunarak saldırının tüm detaylarının açığa çıkarılmasını istedi.

Halk Komitesi, ülkede Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerin uçuşa yasak bölge ilan edilmesini talep etti. Bölgede bulunan Şii ağırlıklı asker ve polislerin çekilmesini isteyen söz konusu sivil toplum kuruluşları , güvenlik güçlerin bölgeyi yerel askeri güçlere teslim etmesini dile getirdi.

Komite Sorumlusu Halit El Muferci, Irak milletvekillerini bu konuda Başbakan Nuri El Maliki ile görüşmeleri çağrısında bulundu. Mufreci, suçluların bulunmaması ve yargı önüne çıkarılmaması durumda olayların önüne geçilemeyeceğini ve olayların büyüyeceğine dikkat çekti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER