ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 13:58

Harameyn treni inşaatı bir yıl gecikecek


Suudi Arabistan’da inşaatı devam eden Harameyn Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nin bir yıl daha geç tamamlanacağı bildirildi.

İngilizce yayınlanan Arab News’in haberine göre, tren hattı üzerinde istimlak edilen arsaların değerine yapılan itirazlar ve bazı taşeron firmaların işlerini geciktirmeleri nedeniyle milyar dolarlık Harameyn treni projesinin 2015 yılı sonunda bitirilmesinin öngörüldüğü açıklandı.

Ulaşım Bakanlığı kaynaklarına göre, projenin ancak yüzde 55’i tamamlandı ve ilk müteahhit firmanın üst geçit ve tren raylarını tamamlamaması nedeniyle projede aksaklıklar yaşanmaya başlandı. Bunun yanı sıra bazı arsa sahipleri biçilen değeri kabul etmeyerek Cidde’deki bir mahkemede dava açtı.

Suudi Demiryolları Organizasyonu projeler genel direktörü Vasmi El Ferac da Riyad’da yakın zamanda düzenlenen bir ulaşım fuarında Haremeyn projesinin Aralık 2015’te tamamlanacağını belirtmişti. Projede karşılaşılan diğer aksaklıklar arasında tren hatlarına yapılan eklemeler de sayılıyor. Projenin, Medine ve Kral Abdullah Ekonomik Şehri’nde yüzde 60, Mekke ve Cidde’de ise yüzde 40 tamamlandığı öğrenildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER