ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 10:51

Hamas'tan İsrail'e gözdağı

Hamastan İsraile gözdağı

Hamas, İsrail'in Gazze'ye "kara harekatı" başlatması tehdidinden korkmadığını bildirdi.


Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, yaptığı yazılı açıklamada, "Kara Harekatı tehdidiniz aptalca. Bu bizi korkutmamaktadır" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, İsrail Güney Bölge Komutanlığını ziyaret eden Başbakan Binyamin Netanyahu, burada yaptığı konuşmasında, "Hamas'a ve Gazze'deki diğer terör örgütlerine karşı saldırıları yoğunlaştırmaya karar verdiklerini, ordunun tüm seçeneklere hazır ve donanımlı" olduğunu belirtti.

İsrail vatandaşlarının güvenliğinin her şeyden önce geldiğini ve Hamas'ın, vatandaşlarına atılan roketlerin bedelini ağır ödeyeceğini belirten Netanyahu, "İsrail ordusunun gücünü ve halkının birlik içinde olduğunu" vurgulayarak, operasyonların İsrail tarafına roket atılması kesilene kadar yoğunlaşarak devam edeceğini kaydetti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Hamas'ın İsrail'e roket atmayı kesmesi durumunda kara operasyonu gerçekleştirilmeyeceğini ancak roket saldırısının devam etmesi durumunda bunun çok yakın bir zamanda gerçekleşeceğini belirtmişti.

İsrail'in pazartesi gününden bu yana düzenlediği saldırılarda 53 kişi hayatını kaybetti, 479 kişi yaralandı. Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından Kudüs'te sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER