ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 01:43

Hamas ve Filistin İslami Cihat Örgütü gösteri düzenledi


Gazze'de, Hamas ve Filistin İslami Cihat Örgütü'nün davetiyle Filistinli mahkum Ebu Hamide'nin ölümünü kınamak için gösteriler düzenlendi.

Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan, uluslararası toplumu ve insan hakları örgütlerini, Filistin halkı ve mahkumlara karşı işlediği suçlar için İsrailli liderler aleyhine dava açmaya çağırdı.

Rıdvan ayrıca BM'den, Ebu Hamide'nin ölümü, hapishanelerde kanserin yayılma sebeplerinin araştırılması ve hasta mahkumların serbest bırakılması için çalışmak üzere uluslararası bir komite oluşturmasını istedi.

Direniş gruplarına, Filistinli mahkumlarla takas etmek için İsrail askerlerini kaçırmaları çağrısında bulunan Rıdvan, ''İsrail bunun bedelini ağır ödeyecek çünkü mahkumlarımızın ve liderlerimizin canına el uzattı. Davamızdan vazgeçmeyeceğimize dair söz veriyoruz. Ebu Hamide'nin şahadetinin yankılarından İsrail sorumludur'' dedi.

İsrail cezaevinde tutuklu kanser hastası 64 yaşındaki Meysere Ebu Hamdiye'nin dün hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Ebu Hamdiye, 1978 yılından itibaren birçok kez tutuklanmış, son olarak 2002 yılında Fetih Hareketi'ne bağlı El-Aksa Şehitleri Tugayı'ndaki faaliyetleri nedeniyle müebbet hapse mahkum edilmişti.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail'deki hapishanelerde 4 bin 660 Filistinli tutuklu bulunuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER