ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 01:12

Hamas: "Ateşkes yarına kaldı!"

Hamas: "Ateşkes yarına kaldı!"

Bu gece 24.00'te yürürlüğe gireceği açıklanan İsrail-Filistin ateşkesinde umutlar yarına kaldı. İşte detaylar...


Gazze'ye saldırının 7. günü geride kalırken, akşam saatlerinde yapılan açıklamalarla beliren ateşkes ümitleri şimdilik suya düştü. Hamas'tan yapılan açıklamada ateşkesin bu gece mümkün olmayacağı belirtildi.

Hamas'ın Siyasi Birimi Üyesi İzzet er-Reşak, İsrail ile ateşkes anlaşmasının bu gece (dün) ilan edilmeyeceğini belirtti.

HAMAS: "İSRAİL'DEN CEVAP BEKLİYORUZ"

İsrail'in Mısır ve Filistin tarafından üzerinde anlaşmaya varılan Gazze'de ateşin durmasını içeren maddelere cevap vermediğini vurgulayan Reşak ''Hala İsrail tarafından cevap bekliyoruz. Ateşkesin yarın (bugün) ilan edilmesini temenni ediyoruz'' dedi.

İsrail'in ateşkes teklifine yanıt vermediğini söyleyen Hamas'tan bir yetkili, ateşkesin bu gece mümkün olmayacağını belirtti ve "Yarına kadar beklememiz gerekiyor" dedi.

Hamas, akşam saatlerinde Mısır'ın arabuluculuğa İsrail ile ateş üzerine anlaşma sağlandığı duyurmuştu. Yapılan açıklamada TSİ 21.00'de ateşkes ilan edileceği ve 00.00'da yürülüğe gireceği bildirilmişti.

İSRAİL SALDIRILARA DEVAM EDİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında olduğu Arap Birliği üye ülkelerinin dışişleri bakanlarının Gazze'de bulunduğu sırada İsrail saldırılarını sürdürdü. Saldırılarda, 27 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail saldırılarının 7'nci gününde, 3'ü çocuk, 3'ü gazeteci olmak üzere 27 Filistinli hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze ve Deyr'ul Belah'da düzenlediği saldırılarda, Filistin Aksa televizyonu için çalışan Mahmud el-Kavmi ve Hisam Selame isimli iki gazeteci ile El-Kudüs et-Talimiyye radyosunun müdürü Muhammed Ebu İşa yaşamını yitirmişti.

İsrail saldırılarının başlamasından bu yana Gazze'de 136 kişi öldü, 950 kişi de yaralandı.

OLAY AN BE AN ŞÖYLE GELİŞTİ...

İSRAİL ORDUSU: "1 ASKERİMİZ ÖLDÜRÜLDÜ"

Tüm dünya ateşkes haberi beklerken, İsrail'den "1 askerimiz öldürüldü" açıklaması geldi. 

İsrail ordusu, Gazze’den atılan roket sonucu bugün bir İsrail askerinin öldüğünü açıkladı. Ayrıca 5 İsrail askerinin de yaralandığı bildirildi.

İSRAİL BASINI: ATEŞKES YARIN KAHİRE'DE İMZALANACAK

İsrail’in Haaretz gazetesi, Mısırlı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Gazze’ye saldırıların durması için ateşkesin yarın Kahire’de imzalanacağını duyurdu. Ateşkes imzalanmasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da hazır bulunacağı bildirildi.

İSRAİL: "DAHA SONUÇLANMADI"

Öte yandan İsrail cephesinden yapılan açıklamada barış görüşmelerinin daha sonuçlanmadığı bildirildi.

HAMAS: "ATEŞKES YAKIN"

Hamas ise ateşkesin yakın olduğunu ama görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını açıkladı.

SALDIRILAR SÜRÜYOR

Bu arada İsrail savaş uçakları, Gazze'de basın aracını vurdu. Araçtaki iki gazeteci yaşamını yitirdi. Saldırıda Hamas'a bağlı El-Aksa Televizyonu'nun kameramanlarından Mahmud el-Komi ve Husam Selame'nin öldüğü bildirildi.

"ATEŞKES 24.00'DE YÜRÜRLÜKTE"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte "Ateşkes gece 24.00'de yürürlüğe girecek diye konuştu.

MISIR: "BU AKŞAM UMUTLUYUZ"

Mısır'dan yapılan açıklamada ise "Ateşkes görüşmeleri sürüyor. Bu akşam için umutluyuz" dendi.

DAVUTOĞLU ATEŞKESİN SAATİNİ AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail-Filistin arasında ateşkes anlaşması yapıldığını bildirdi.

Davutoğlu, gün boyu ateşkes için çaba harcadıklarını bildirdi. Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Arap Birliği üye ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Gazze'ye yaptıkları ziyarette, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğünü bildirdi. Davutoğlu, ''Heyet Gazze'deyken İsrail'in saldırılarını sürdürmesini kınıyoruz'' dedi.

İsrail'in saldırılarını sürdürmesine rağmen ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını bildiren Davutoğlu, ''Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece saat 12.00'de ateşkes yürürlüğe girecek'' diye konuştu.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER