ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 16:58

Hamaney'den Ruhani hükümetine destek

Hamaneyden Ruhani hükümetine destek

İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ruhani hükümetini desteklediğini, 5+1 ülkeleri ile nükleer müzakereleri yürüten İranlı heyete güvenlerinin tam olduğunu ifade etti.


Aralarında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Başkanı Amuli Laricani ve bakanların bulunduğu hükümetten üst düzey yöneticileri kabul eden Dini Lider Hamaney, "Herkes, hükümeti desteklediğimi ve onayladığımı bilsin. Üst düzey yöneticilere güvenim tam ve hükümete yardımcı olmak için elimizden gelen yardımları yapacağız" dedi.

İran halkı tarafından seçilen ve göreve getirilen tüm hükümetleri desteklediklerini belirten Dini Lider Hamaney, geçmiş tüm hükümetlerin artı ve eksileri olduğuna işaret ederek, "eleştirilerin kamuya açık alanlarda alenen yapılmasının, ülke yararına olmayacağı" uyarısında bulundu.

Dini Lider, "Ruhani hükümetinin de eleştirilebileceğini ancak bunun köşeye sıkıştırmak ve sıkıntı yaratmayı hedeflemeyen, insaf ve saygı çerçevesinde, yapıcı eleştiriler olması gerektiğini" belirtti.

Nükleer müzakereler'de  mağdur rolü 

"Nükleer müzakereleri yürüten heyetimize güvenimiz tam ve onların İran halkının haklarına el uzatılmasına izin vermeyeceklerine eminiz" diyen Hamaney, İran'ın nükleer programı ve 5+1 ülkeleri ile yürütülen müzakereler hakkında şunları kaydetti:

"Gerçek şu ki müzakerelerde karşı taraf mağdur rolü oynatarak taviz kapma peşinde. Hedefleri iki taraf arasındaki ihtilaflı konulardan olan uranyum zenginleştirme konusunda İran'ı 10 bin ayrıştırma birimine (seperative work unit/SWU) ikna etmek ancak uzmanlarımızın belirttiği rakamlar, halihazırda ülkenin ihtiyacının 190 bin SWU olduğu yönünde. Müzakere heyetimizin İran halkının ihtiyaçları ve haklarına el uzatılmasına izin vermeyeceğine eminiz."
Öte yandan nükleer alanlardaki Ar-Ge çalışmalarının müzakerelerdeki önemli konulardan biri olduğuna dikkati çeken Dini Lider Hamaney, İranlı müzakere heyetini bu konuda hassas olmaları konusunda uyardı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER