ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 14:24

Halk IŞİD'in saldırılarından kaçıyor

Halk IŞİDin saldırılarından kaçıyor

IŞİD'in havan toplarıyla saldırdığı Karakuş ile Bertella'da yaşayan Süryani ve Şii aileler, bölgeyi terk etti.


IŞİD dün akşam saatlerinden itibaren Süryanilerin yaşadığı Musul'a bağlı Karakuş İlçesi'ne saldırırken Süryani ve Şii aileler, bölgeyi terk ediyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Musul'a 15 kilometre mesafedeki Süryanilerin ağırlıkta olduğu Karakuş ilçesi ile Şiilerin yaşadığı Bertella kasabasına havan toplarıyla saldırdı.

IŞİD'in saldırısı üzerine Süryaniler ve Şiiler, bölgeyi terketti. Çoluk çocuk yollara düşen aileler, kamyonet, otobüs ve pikapları doldurdu. Araba bagajlarının da kaçanlarla dolu olması dikkati çekti.

Bu arada IŞİD'in, Karakuş ve Bertella'ya saldırdığını öğrenen Musul'un Karakoyun köyündeki Şii Türmenler de evlerini, barklarını geride bırakarak, Erbil'e doğru yola çıktılar. Binlerce kişinin kaçışı nedeniyle Erbil-Musul yolundaki Hazer kapısında uzun araç kuyrukları oluştu. Kaçan insanlar, Kürt bölgesinin verdiği geçici ikamet iznini almak için sıraya girdiler.

Öte yandan peşmergenin, dün gece Karakuş ilçesine havan toplarıyla saldıran IŞİD militanlarıyla çatıştığı ifade edildi. Ayrıca Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, IŞİD'in, kendi topraklarına girişini engellemek için bölgeye çok sayıda zerevani (özel peşmerge gücü) gönderdiği belirtildi.  

IŞİD SÜRYANiLER'E SALDIRDI

IŞİD dün akşam saatlerinden itibaren Süryanilerin yaşadığı Musul'a bağlı Karakuş İlçesi'ne saldırdı. Çıkan çatışmada 8 peşmerge yaralanırken, büyük bir göç dalgası başladı.

Irak'ın en büyük kentlerinden Musul'u kontrol altında tutan IŞİD, kentin çevresinde bulunan Süryani yerleşim yerlerine saldırı düzenlemeye başladı. Musul'a 15 kilometre mesafede bulunan ve tamamı Süryanilerden oluşan Karakuş İlçesi'ne dün akşam saatlerinden itibaren IŞİD militanları tarafından havan topuyla saldırı düzenlendi. Atılan 40 havan topunun ilçenin değişik noktalarına düştüğü belirtildi. Saldırı üzerine bölgede bulunan ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi peşmergelerinin özel kuvvetler birliği olan 'Zerevani' güçleri de IŞİD militanlarına karşılık verdi. Çıkan çatışmada yaralanan 8 yaralı peşmerge Erbil'deki hastanelere götürülüp tedavi altın alındı.

TAKVİYE GÜÇLER GÖNDERİLDİ

IŞİD güçlerinin Karakuş'a saldırmasının ardından Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı'nca bölgeye takviye güçler gönderilmesi kararı alındı. Kararın ardından hazırlanan bir peşmerge birliği aralarında top bataryalarının da bulunduğu ağır silahlarla Musul istikametine gitti. Çok sayıda peşmergenin de bulunduğu araç konvoyunun Karakuş'ta bulunan Süryani nüfusu korumak amacıyla ilçe merkezine konuşlanacağı belirtildi. Çatışmanın devam ettiği saatlerde Erbil'den Musul'a giden takviye birliğin herhangi bir sıcak temasa girmediği belirtildi.

BÜYÜK BİR GÖÇ DALGASI BAŞLADI

IŞİD'in saldırmasının ardından Karakuş'ta yaşayan Süryanilerin çoğu Erbil'e göç etmeye başladı. Akşam saatletlerinden itibaren çoğu araçlarla yolu çıkan Süryaniler Erbil'e geldi. IŞİD'in saldırısının ardından Erbil'e giriş kapısı niteliğinde olan Gazır kontrol noktasında da güvenlik önlemleri artırıldı. Bölgeye takviye olarak gönderilen peşmerge güçleri Karakuş'tan kaçan binlerce aracı sıkı bir güvenlik kontrolünden geçirdi. IŞİD güçlerinin Erbil'e sızması ihtimaline karşılık alarmda olan güvenlik güçleri, sığınmacı Süryanileri arama noktalarından geçirdikten sonra Erbil'e aldı. Karakuş'tan Erbil'e yoğun şekilde göç eden Süryanilerin şehir merkezindeki otellere ve yakınlarının evlerine yerleştiği belirtildi.

IŞİD 21 ŞEBEK KÜRDÜNÜ KAÇIRDI

Bu arada Irak Şam İslam Devleti güçlerinin Musul'un doğusunda bulunan Gökçeli bölgesinde 21 Şebek Kürdünü kaçırdığı öğrenildi. IŞİD güçlerinin kaçırdığı kişileri nereye götürdüğü belirlenemezken, Kürdistan Bölgesel yönetimi güçleri kaçırılan 21 kişinin yerini tespit etmeye çalışıyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER