ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 00:25

Halife Başbakan Birinci Yardımcısı oldu


Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, yayımladığı kraliyet kararnamesiyle Veliaht Prens Selman bin Hamad bin İsa Al Halife'yi Başbakan Birinci Yardımcısı olarak atadı.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA'nın haberine göre, 14 nolu kraliyet kararnamesine göre Veliaht Prens Selman bin Hamad bin İsa Al Halife, Başbakan Birinci Yardımcılığına getirildi.

Muhalefetteki El-Vifak Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, kararın memnuniyet verici olduğu belirtilerek, ''Devlet birimlerindeki yolsuzlukların önüne geçilmesinde bir başlangıç olması gereken bu kararın Bahreyn halkı üzerinde olumlu yansımaları olacaktır. Bu tayinin ülkede yürütülen ulusal diyalog görüşmelerine olumlu katkısı olması ümit edilir'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada, siyasi reform talepleri yinelendi ve başbakanın tayinle değil seçimle belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

Veliaht Prens Selman bin Hamad bin İsa Al Halife, geçen aralık ayında yaptığı açıklamada, bütün tarafların içinde yer aldığı kapsayıcı bir toplantı düzenlenmesi ve doğrudan diyalog yoluyla sorunların çözülmesi gerektiğini söylemiş, bu açıklama muhalefet tarafında memnuniyetle karşılanmıştı.

Bahreyn'deki ulusal diyalog görüşmeleri, Kral Hamad bin İsa Al Halife'nin çağrısı üzerine 10 Şubat'ta başladı. Bahreyn, 14 Şubat 2011'den bu yana protesto gösterilerine ve çatışmalara sahne oluyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER