ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 07:30

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu başlıyor

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu başlıyor

Güvenlik alanında uluslararası boyutta düzenlenen önemli organizasyonlardan biri olan Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu, Kanada'nın Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax'ta başlıyor.


İlk kez 2009 yılında düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na Türkiye'den 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılarak konuşma yapacak.

Forum Başkanı Peter Van Praagh organizasyon ajandasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Liderler geçen yılı, hayal kırıklıkları ve birçok önemli gelişme ile boğuşarak geçirdiler. Şimdi ise demokratik liderlerin, devlet dışı aktörlere, terörist eylemlere ve saldırgan rejimlere karşı konulacak eylemleri konuşmalarının zamanı" dedi.

Açıklamada, 23 Kasım'a kadar sürecek olan forumda, İran, Ukrayna, Rusya, IŞİD, politik İslam, terörizm, gıda-çevre-su güvenliği, Afrika, anti-İsrail ve anti-semitizm, Afrika ve Asya'daki gelişmeler ile Ortadoğu gibi konu başlıklarının, düzenlenecek forumlarda ele alınacağı kaydedildi.

GÜL, CUMARTESİ GÜNÜ KONUŞACAK

Öte yandan Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na bugüne kadarki en yüksek sayıda temsilciyle katılacak olan Türkiye, gelişmelerdeki önem ve ilgisi nedeniyle forum boyunca işlenecek başlıkların birçoğunda da adı geçecek olan ülke durumunda.

Foruma Cumartesi günü katılacak olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öğleden sonraki oturumda Robin Sheperd'ın moderatölüğündeki forumda konuşmasını yapacak. Abdullah Gül, Pazar günü Ottawa'daki Şehit Albay Atilla Altıkat Anıtı'nı ziyaret edecek ve çelenk koyacak. Gül, Kanada'dan ayrılmadan önce, Waterloo Üniversitesi Rektörü Prof. Feridun Hamdullahpur'a, büyükelçilik resmi konutunda törenle liyakat nişanı takdim edecek. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER