ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2016 Cuma 15:35

Halep'ten tahliyeler askıya alındı

Halepten tahliyeler askıya alındı

Dünya Sağlık Örgütü, kuşatma altındaki Halep'te tahliyelerin askıya alındığını, yardım görevlilerinin bölgeden ayrılmasının istendiğini bildirdi


Dünya Sağlık Örgütü, Suriye'nin kuşatma altındaki Halep kentinden sivillerin tahliye edilmesinin rejim güçlerince "sebep belirtilmeden" askıya alındığını ve yardım görevlilerinin bölgeden ayrılmasının istendiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısına telefonla bağlanan Dünya Sağlık Örgütü Suriye Temsilcisi Elizabeth Hoff, Halep'teki tahliyelerin rejim tarafından sebep belirtilmeden askıya alındığını söyledi.

Halep'in doğusunda hala kaç kişi bulunduğunu bilmediklerini belirten Hoff, "Tahliyeler askıya alındı. Nedenini bilmiyoruz. Bize nedeni hakkında açıklama yapılmadı. Hala birçok kişi tahliye edilmeyi bekliyor." diye konuştu.

Hoff, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi gibi insani yardım örgütleri çalışanlarından, Halep'te tahliyelerin yapıldığı bölgeden ayrılmalarının istendiğini aktardı.

Toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarık Jasareviç de, Suriye'de Beşşar Esed rejimi ordusu ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasındaki doğu Halep’ten çıkan tahliye konvoylarından, Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e bugün itibariyle toplam 194 hasta ve yaralının ulaştığını söyledi.

Jasareviç, hasta ve yaralılardan ağır olanlarının Türkiye'ye yönlendirildiğini, diğerlerinin ise İdlib'te tedavi edildiğini belirtti.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke ise, rejim yanlısı terörist grupların Halep'teki tahliye konvoyuna ateş açıp durduktan sonra konvoyda bulunan yaklaşık 800 kişiyi rehin almasıyla ilgili soru üzerine, bölgeye erişimlerine izin verilmediğini anımsatarak, "800 sivilin rehin alınmasını basından okudum ve konuyu takip ediyoruz. Bu askeri bir konu, olayın detayları ortaya çıktıktan sonra insani boyutlarını değerlendireceğiz." dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER