ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Aralık 2016 Salı 09:49

Halep'te katliamları duyuran küçük Bana'dan ses var

Halepte katliamları duyuran küçük Banadan ses var

Bana, Halep kentindeki katliamı dünyaya duyurduğu sosyal medya hesabından "Bize dua edin" mesajını paylaştı: "Saldırı altındayız. Gidecek hiçbir yer yok. Her dakika ölüm gibi. Bize dua edin. Hoşçakalın"


Suriye'de rejim ve İran destekli Şii milislerin kuşatmasındaki doğu Halep'te yaşanan katliamı sosyal medya üzerinden dünyaya duyuran 7 yaşındaki Bana el Abed, saldırı altında olduklarını duyurdu.

Cumartesi gününden bu yana kendisinden haber alınamayan ve hesabına ulaşılamayan Bana, dün gece Twitter'da "Saldırı altındayız. Gidecek hiçbir yer yok. Her dakika ölüm gibi. Bize dua edin. Hoşçakalın." mesajını paylaştı.

Doğu Halep'in Katırcı mahallesinde yaşayan Bana ve İngilizce öğretmeni annesi Fatma, 3 ay önce Twitter'da açtıkları hesapla dünyaya, katliamın sona ermesi için harekete geçme çağrısı yapıyor.

Anne kızın yaklaşık 210 bin takipçisi bulunuyor.

Bana, 27 Kasım'daki mesajında evlerinin bombalandığını yazmış ve toz içinde bir fotoğrafını yayınlamıştı. Annesi Fatma'nın "Şimdi ordunun bizi yakaladığına eminiz. Birbirimizi başka bir gün göreceğiz sevgili dünya" mesajını paylaştığı cumartesi gününden bu yana anne kızdan haber alınamıyordu. Takipçileri, anne ve kızın ortadan kaybolması üzerine Twitter'da "#WhereisBana" etiketiyle bine yakın mesaj paylaşmıştı.

- Yüz binlerin insani krizi

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep ili, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim ordusu, Rusya ve İran destekli Şii milisler, son 20 gündür Halep'in doğusunda muhalif güçlerin kontrolündeki semtlere havadan ve karadan şiddetli saldırılar düzenliyor.

Rusya ise Halep'teki hava saldırılarında yer almadığını savunuyor. Buna karşın, rejim hatlarının haberleşmesini dinleyen muhalifler, Rusların harekatın her kademesinde boy gösterdiğini bildiriyor. Rejim kuşatmasında yüz binlerce sivilin bulunduğu doğu Halep'te halk 104 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor. Son üç hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler, sağlık merkezleri, fırın ve okullar rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Baz istasyonlarının büyük kısmının yıkılması ve rejimin telefon hatlarını kesmesi nedeniyle kentte iletişim sadece kısıtlı şekilde internet üzerinden kurulabiliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER