ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 18:14

Halepçe'nin il olmasına Bağdat'tan tepki


Irak Bölgesel Kürt Hükümeti tarafından Halepçe'nin il ilan edilmesine merkezi Bağdat hükümetinden tepki geldi. Irak Bölgesel Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani ve Halepçe Kaymakamı Ethem Salih, ilçenin önde gelenleriyle Erbil'de basın toplantısı düzenledi. Neçirvan Barzani, Halepçe’nin resmen bölgede 4’üncü il yapıldığını açıkladı. Barzani, bu konudaki Bakanlar Kurulu kararını bölge başkanlığına gönderildiğini belirtti. Barzani, kararın Bağdat’a gönderilmesine rağmen, bunun bir türlü gündeme alınmadığına dikkat çekti.
Erbil’in söz konusu kararına Bağdat’tan tepki geldi. Başbakan Nuri El Maliki yönetimi, Halepçe için bölge yönetimi tarafından alınan il yapma kararının yasal olmadığını duyurdu. Bağdat’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada; eski devrik rejim tarafından Halepçe halkına yapılan zulmünden üzüntü duyduklarını, Halepçe'nin il olmasında bir sakınca görülmediği, ancak Irak Parlamentosu’nun hiçe sayılarak verilen bu kararın ise kabul edilemeyeceği vurgulandı.
1988 yılında eski devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Halepçe kasabasına düzenlenen kimyasal silah saldırısında 5 bin kişi hayatını kaybetmiş. Binlerce kişi de yaralanmıştı. Saldırıdan 26 yıl sonra il olan Halepçe’de halk, büyük sevinç yaşıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER