ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 11:19

Haiti'yi şimdi de sel vurdu


Haiti'de geçen hafta başlayan ve ülkenin kuzeyinde etkili olan yoğun yağışlar sebebiyle 11 kişi hayatını kaybetti, binlercesi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Haiti Sivil Koruma Ofisi’nin ön raporuna göre Perşembe ve Cuma günleri yağan yağmur, Cap Haitien şehrinde 2 bin 300’den fazla evi sular altında bırakırken, 3 bin 400 kadar insan acil durum sığınaklarına yerleştirildi. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Cap Haitien sakinleri geçen haftanın sonlarında tüm kuzey bölgeyi sular altında bırakan ve beklenmeyen yoğun yağış sebebiyle şaşkın. Sel sebebiyle evini kaybeden Yvonne Clesiasi, "Evim sular altında kaldı, yerle bir oldu. Bir arkadaşımın evine sığındım ancak onunda evini sel bastı." şeklinde durumunu aktardı.

Ölümcül sel, Haiti'yi iki hafta önce yerle bir eden Sandy kasırgası sonrasında geldi. Kasırga ülke genelinde 54 kişinin ölümüne ve ekili alanların yüzde 70’inin zarar görmesine sebep olmuştu.

Birleşmiş Milletler Haiti halkının yüzde 15’inin Isaac fırtınası, Sandy kasırgası ve son sel olaylarının ardından şimdi de kıtlıkla karşı karşıya olduğu belirtiyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER