ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 19:30

Hague: Mısır'daki tüm taraflara şiddetten kaçınmaya davet ediyorum


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Mısır’da dün gece yaşanan olaylar konusunda tüm taraflara ‘şiddetten kaçınmaları’ çağrısında bulundu.

Yaptığı yazılı açıklamada William Hague, “Mısır’daki olaylara ilişkin derin endişe taşıyor ve insanların ölümüyle sonuçlanan, protestoculara aşırı şiddet kullanımını kınıyorum.” sözlerine yer verdi.

Mısır’daki bütün taraflara şiddetten kaçınma çağrısı yapan Hague, “Şimdi karşılıklı meydan okuma değil, diyalog zamanıdır. Tansiyonu düşürücü adımlar atılması her iki taraftaki liderlerin sorumluluğudur.” dedi.

Hague, Mısırlı otoritelere barışcıl protestolara saygı gösterme çağrısında da bulunarak, “Protestoculara yönelik şiddet yönteminin sona erdirilmesi ve sorumluların bir an önce hesap vermesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Mısır’daki tutuklu siyasi liderlerin serbest bırakılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Hague, “3 Temmuz olaylarının ardından tutuklanan siyasi liderler serbest bırakılmalı veya yasalara göre yargılanmalı. Bu yargılamalar, siyasi motivasyon şüphesi taşımamalı.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı'nın, bu ayın başında ülkede yaşanan olayları 'askeri darbe' yerine "3 Temmuz olayları" şeklinde tanımlaması dikkat çekti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER