ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Şubat 2013 Cuma 03:07

Hagel'in adaylığının onaylanması bekleniyor


ABD Savunma Bakanı adayı Chuck Hagel'in Senato'daki ifade süreci zorlu geçti, tartışmalara sahne oldu ama yine de adaylığının onaylanmasına yüksek gözle bakılıyor.

Hagel'in Senato'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'ndeki adaylığına ilişkin oturum, aralarla birlikte 8,5 saat sürdü.

Son dönemde Savunma Bakanlığı için aday gösterilen kişiler arasında en fazla ''sorguya'' çekilen ve eleştirilen isim olan Hagel'e oturumlarda aynı sorular arka arkaya defalarca sorulurken, Hagel de defalarca aynı yanıtı verdi.

Ayrıca, Hagel, bazı sorulara yarına kadar yazılı yanıt verecek. Bir haftadır Kongre'de görüşmelerde olan Hagel, hafta içinden bu yana da kendisine sorulan sorulara ayrıca yazılı yanıtlar da vermişti.
    
Geçmiş kararları eleştirildi
    
Hagel, oturumlarda çokça eleştirilen geçmişteki kararlarını o dönemin şartlarına göre ve o döneme göre en iyisinin ne olduğuna yönelik inancına göre verdiğini belirtirken, kendisinin tek bir sözü, tek bir kararı ile değerlendirilemeyeceğini anlattı.

Yahudi lobisine yönelik sözleri gibi geçmişteki bazı ifadelerinden pişmanlık duyduğunu söylemesi üzerine oturumun sonlarına doğru, bazı Cumhuriyetçi senatörler tarafından sözlerini değiştirmekle suçlanan Hagel, özellikle Cumhuriyetçi senatörler tarafından eleştirildi. Bunda daha çok senatörlerin sözlerinin kayda girmesi çabasını sergilediği gözlendi.
    
''Bir işe ihtiyacım yok''
    
Zaman zaman gerginliklere sahne olan komitenin sonunda, Hagel'e karşı sert eleştirileriyle dikkati çeken Ted Cruz, Hagel'in geçmişteki bazı sözlerini pankartlara yazılmış şekilde kaldırtarak gösterdi.

Hagel, oturumun sonuna doğru İran'la ilgili bir soruya, askeri seçeneği masadan kaldırmasa da öncelikle İran'ın nükleer kapasitesi sorununun diyalog yoluyla ve barışçıl biçimde çözülmeye çalışılması gerektiği yanıtını verirken, Senator Saxby Chambliss'in ise ''terörist bir devlet'' ile müzakereleri kınadığını belirtti.

Bunun üzerine üzerine Hagel, ''Bu müzakere değil, diyalog, taviz verme, teslim olma değildir'' diye konuştu.

Hagel, bir soru üzerine de kendisinin bir işe ihtiyacı olmadığını, bu görevi de bir işe ihtiyacı olduğu için değil, ülkesine hizmet vermeyi istediği için kabul ettiğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisini davet ettiğini ve uzun süre ABD ve dünya siyaseti hakkında konuştuklarını belirten Hagel, sohbetlerinin ardından Obama'nın kendisine bu teklifte bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan oturum sırasında, ABD'li gaziler ve gezi dernekleri Hagel'in adaylığına desteklerini bildirdi.
    
Hagel'in adaylığının onaylanması bekleniyor
    
Tüm bu gerginliklere karşın, Hagel'in adaylığının onaylanması ihtimaline hayli yüksek gözle bakılıyor.

Senato'da Demokratların çoğunluğu bulunuyor ve Demokratların Obama'nın atamasına karşı durması beklenmiyor. Ancak, bakan olmasının önüne herhangi bir engel konulamaması için Hagel'in bazı Cumhuriyetçi senatörlerden de oy alması bekleniyor. Eski Cumhuriyetçi senatör olan Hagel'i, bazı eski iş arkadaşlarının desteklemesi bekleniyor.

Adaylığının Senato'da onaylanması halinde ABD Savunma Bakanlığı makamına oturan ilk Vietnam Savaşı gazisi olacak Hagel, Türk-Amerikan ilişkilerinin de güçlü bir savunucusu ve sıkı bir Atatürk hayranı.
    
Chuck Hagel kimdir?
    
ABD'nin Nebraska eyaletinde 1946'da doğan Chuck Hagel, siyasi kariyeri öncesinde işadamlığı kariyerine sahip bir isim. Vietnam Savaşı'nda savaşan ve yaralanan, göğsünde hala şarapnel izlerinin parçalarını taşıyan Hagel, 1996'da Senato'ya adım atmadan önce bir telefon şirketinin eş kurucusu olarak görev yapmış ve bir yatırım bankacılığı firmasına başkanlık etmişti.

1996'dan 2009'a kadar Cumhuriyetçi Parti Nebraska senatörü olan ve Senato kariyeri boyunca önemli görevlere gelen Hagel, 2009'da Senato'dan emekli oldu.

Hagel, şu anda Georgetown Üniversitesi'nde ders veriyor ve Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun başkanlığını yapıyor. ABD Başkanı'nın İstihbarat Danışma Kurulu'nun da eş başkanı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER