ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ekim 2014 Pazartesi 08:03

Hagel, Bakan Yılmaz ile görüştü

Hagel, Bakan Yılmaz ile görüştü

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Amerikalı mevkidaşı Chuck Hagel ile telefonda görüştü.


Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Amerikalı mevkidaşı Chuck Hagel ile telefonda görüştü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, iki bakanın IŞİD kaynaklı bölgesel tehdidin yanında Irak ve Suriye'deki durumu ele aldıkları bir görüşme yaptıklarını duyurdu.

Hagel, görüşmede Suriyeli muhaliflerin ağırlanması ve eğitilmesi dahil Türkiye’nin uluslararası koalisyona destek sağlamaya hazır olması dolayısıyla İsmet Yılmaz'a teşekkür etti. Hagel, Türkiye’nin söz konusu alanlardaki uzmanlığını ve mültecilerin ağırlanması ile sınır güvenliği gibi zorluklara rağmen sorumlu hareket etmesini gündeme getirdi.

Muhaliflerin eğitiminin daha da geliştirilmesi adına Türkiye ile yapılan yakın çalışmalara değinen Hagel, Türk yetkililerin ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve Avrupa Komutanlığı’ndan gelecek bir ekibi ağırlamaya hazır olmaları dolayısıyla memnuniyetini dile getirdi.

Kirby'nin açıklamasında ayrıca, “İki bakan IŞİD ve diğer radikal gruplar tarafından ortaya konan tehdide yönelik kapsamlı ve stratejik yaklaşım ihtiyacının sürdüğünün altını çizdi. İkili ayrıca Esed rejiminin barbarlığının mevcut krizin büyümesine sebebiyet verdiğini ve uzun zaman önce Suriye’yi yönetme meşruiyetini kaybettiği konusunda fikir birliğine vardı” ifadelerine yer verildi.

Hagel ve Yılmaz son olarak yakın ve sürekli olarak fikir alış verişine devam edilmesi konusunda anlaştı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER