ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Haziran 2014 Çarşamba 23:47

Haberlerin doğruluğundan şüphe etmiyoruz

Haberlerin doğruluğundan şüphe etmiyoruz

Beyaz Saray, Suriye'nin Irak'taki hedeflere hava operasyonları düzenlediğine dair haberlerin doğruluğundan şüphe etmek için bir nedenlerinin olmadığını belirtti.


Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "Suriye'nin Irak topraklarında IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenlediği ve İran'ın Bağdat'a destek için buradaki askeri mevcudiyetini artırdığı" haberlerine ilişkin sorusu üzerine, "Suriye hükümetinin Irak'taki hedeflere hava saldırıları düzenlediğine dair haberlerin farkındayız. Bu haberlerin doğruluğundan şüphe etmek için bir nedenimiz yok" dedi. Earnest, teyit ya da ilave detaylara ilişkin hususların ise Irak hükümetine sorulması gerektiğini söyledi.

Irak'ın yüzleştiği tehdidin çözümünün Esed rejiminin müdahalesi olmadığının altını çizen Earnest, "Aslına bakarsanız, IŞİD'in büyümesine imkan veren şey en başta, Esed rejimi ve rejimin kendi halkına karşı giriştiği şiddet. Irak'ın güvenlik meselesinin çözümü, milisler ya da kanlı Esed rejiminden değil, Irak güvenlik güçlerini tehditlere karşı koymada kuvvetlendirmekten geçer" diye konuştu.

Irak'ın egemenliğine saygı gösterilmeli

Earnest, Irak'ın egemenliğine saygı gösterilmesi, Irak hükümetinin de kendi iç siyasi ve güvenlik kurumlarını kapsayıcı bir biçimde güçlendirmeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Şu anda Irak'taki istikrarsızlığa uzun vadeli bir çözümün, Irak'taki siyasi liderliğin ülkeyi birleştirecek türden kararlar almasını gerektirdiğini ifade eden Earnest, "Bu, güvenlik güçlerini kuvvetlendirmek anlamına gelir. Bunun en iyi yolu da, güvenlik güçlerinin ülkedeki herkesin çıkarlarını ve güvenliğini temsil etmesini garantiye alan kapsayıcı politikalar takip etmektir ve bunu siyasi alanda da yapmalılar" dedi.

Earnest, Irak'taki meselenin çözüm yollarını ararken askeri taktiklere aşırı bel bağlayarak bazı semptomların üzerine gidilebileceği, ancak sorunun köklerine inilemeyeceğini belirterek, "ABD'nın üzerinde odaklandığı şey, kapsayıcı bir yönetim ajandası takip ederlerken Irak'taki siyasi liderliği desteklemenin yollarını bulmak. En nihayetinde bu sorunu çözmenin yolu bu" ifadesini kullandı.

Suriye rejimine ait savaş uçaklarının dün Irak'ın sınır ilçesi Kaim'e düzenlediği bombardımanda 20 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı ileri sürülmüştü. Suriye ise bu iddiaları yalanladı.

İran ile ilgili iddialar

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da, günlük basın brifinginde, "İran'ın Irak üzerinde keşif amaçlı insansız hava araçları uçurduğu ve Bağdat'a askeri teçhizat gönderdiğine" yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine, "Bu haberleri teyit edemem. Şunu söyleyebilirim; bölgedeki hiç kimse, mezhepsel bölünmeleri kızıştıracak, Irak içerisindeki aşırılıkları besleyeecek hareketler sergilememeli" dedi.

Harf, İran ve Irak'ın birbirleriyle yakın bağlara sahip iki komşu ülke olduğuna dikkat çekerek, "İran'ın, Irak hükümetine bizim gönderdiğimiz mesajların aynısını göndermesi halinde yapıcı bir rol oynayabileceğine inanıyoruz" ifadesini kullandı. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER