ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:35

Gürsel Tekin, Fransa'da Alevilerle buluştu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Fransa'da dün gece düzenlenen ‘1. Halk Şöleni’nde Alevilerle bir araya geldi.

Gürsel Tekin'in bürosundan yapılan açıklamaya göre; etkinlik çerçevesinde düzenlenen panelde konuşan Gürsel Tekin, Avrupa’da yaşayan Alevilerin sorunlarını çok iyi bildiklerini ve CHP’nin bu sorunları yakından takip ettiğini söyledi.

AK Parti'nin tüzüğünde inançlarla ilgili bazı ifadeleri okuyan Tekin, ''Yasaksız bir Türkiye'de, kendi tüzüğüne ve programına göre, bütün inançlar kendisini özgürce ifade edecekti. Yani bu ülkede hiçbir siyasetçi farklı inançlarda ve mezheplerde olduğu için ötelenmeyecek ve konuşulmayacaktı. Seçim döneminde ne acıdır ki sayın başbakan sadece Alevi yurttaşları üzmemiştir, farklı dinlerin de tartışılabildiği, aşağılandığı bir tutuma girmiştir. Bunu özellikle başbakana ve AKP yetkililerine de hatırlatmak istiyorum.'' dedi.

''Alevi Açılımı'' ile uzun süre ''yok sayılan'' Alevi inancının ilk kez bir iktidar tarafından ciddiye alındığını, ancak süreç içerisinde sorunların ortaya çıktığını anlatan Tekin, ''Maalesef Sayın Başbakan, bunu neredeyse bir siyaset malzemesi haline getirdi. Seçim dönemlerinde, meydanlarda Sayın Kılıçdaroğlu'nun Alevi olması yuhalandırıldı. Alevi yurttaşların, her yurttaş gibi birinci sınıf yurttaş olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor.'' diye konuştu.

Tekin, yurttaşların eşit vergi ödemesine karşın, hizmetten eşit olarak faydalanamadığını savunarak, ''En acısı da eşit hizmeti, Alevi vatandaşlarımızın almamasıdır.'' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ve CHP’li Metin Kaya panel sonrası vatandaşlarla akşam yemeğinde bir araya geldi. Fransa’da Türk kökenli STK'lar ve Fransalı siyasetçileri ziyaret edecek olan Gürsel Tekin, Ali Demirçalı ve Metin Kaya bugün yurda dönecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER