ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 18:38

Gürcistan’ın su diplomasisi başarısız oldu


Gürcistan, Rusya’yla ilişkileri geliştirmek için şarap diplomasisine başvurdu. Hafta başında Moskova’yı ziyaret eden Gürcü yetkililer, Rusya pazarına Gürcü şarabının ve mineral sularının satılması için müzakerelerde bulundu.

Gürcistan Tarım Bakanlığı bünyesindeki Milli Şarap Komitesi ve Gıda Güvenliği Ajansı’ndan yetkililerin Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaret, Tiflis’in beklediği gibi sonuçlanmadı. 2006’dan itibaren Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan siyasi krizlerden dolayı Gürcü şarabı ve mineral suların Rusya pazarına girmesini engelleyen Moskova’dan, yeni dönem ilişkiler için engelin kaldırılabileceği belirtilmişti.

Rusya’da yabancı ürünlere sağlık prosedürü uygulayan ve piyasada satılabilirliğini denetleyen Rospotrebnadzor kurumu başkanı Gennady Onişçenko, Gürcü ürünlerin herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaması gerektiğini ancak, Rusya’nın şu anda Gürcü şarap ve mineral sularına fazla ihtiyacı olmadığını belirtti. Sürecin yine de ilerletilebileceğini belirten Onişçenko bazı kısıtlama ve denetimlerin süreceğini dile getirdi.

Hali hazırda mineral su ve şarap Gürcistan ihracatının en önemli kalemini oluşturuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER