ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 15:09

Gürcistan’da “şeytani kimlik” krizi


Gürcistan’da yüzlerce muhafazakâr Hıristiyan, Adalet Bakanlığı önünde gösteri gerçekleştirdi. Göstericiler, hükümetin yeni bastırdığı elektronik kimlik kartlarının şeytani ve Hıristiyanlık karşıtı simgeler içerdiğini iddia etti.

İlk olarak 2011 yılında kamuoyuna tanıtılan ve dağıtımı yapılan elektronik kimlik kartı çeşitli Hıristiyan gruplarını rahatsız etti. Karttaki mikroçipte şeytan sayısı olan 666’nın bulunduğu ve kartın Hıristiyan değerlerine karşı simgeler içerdiğini savunan yüzlerce kişi, konuyla ilgili olarak Ortodoks Kilisesi’ne şikayet yağdırdı. Kilisenin kartlarla ilgili herhangi bir sorun olmadığı yönündeki cevapları ise muhafazakar kitleleri tatmin etmedi.
Aralarında önemli din görevlilerinin de yer aldığı protestocuları bilgilendirmek amacıyla kısa tanıtım videosu düzenleyen resmi makamlar, kartta herhangi bir şeytani simgenin yer almadığının altını çizdi. Mikroçip üzerinde sıralanmış 6 rakamına benzeyen şeklin ise kaldırılabileceği ve yeni kartların basılmasının mümkün olduğu belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER