ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2013 Cumartesi 00:35

Gürcistan-Rusya görüşmelerin ikinci turu yapıldı


Gürcistan ve Rusya arasında 2008'deki savaş nedeniyle bozulan ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla taraflar arasındaki görüşmelerin ikinci turu yapıldı.

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili'nin Gürcü-Rus ilişkilerinin normalleşmesinden sorumlu özel temsilcisi Zurab Abaşidze ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bir araya geldi.

İkili arasında gerçekleşen görüşmede, ulaşım, ticaret ve insani ilişkilerin geliştirilmesi konularının masaya yatırıldığı belirtildi.

Görüşmede, iki ülke arasında uygulanan vize rejiminin hafifletilmesi, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na Gürcü sporcuların katılması, düzenli uçak seferlerinin başlaması gibi konuların gündeme geldiği kaydedildi.

İçeriği konusunda detaylı bilgi verilmeyen görüşmelerin yapıcı ve başarılı olduğu bildirildi.

Karasin ve Abaşidze arasındaki ilk görüşme 15 Aralık 2012'de İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşmiş ve bu buluşma 2008'deki Gürcistan-Rusya savaşından sonraki ilk temas olmuştu.

2008'de, Abhazya ve Güney Osetya'nın tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan etmesi ile Gürcistan askeri müdahalede bulunmuş, Rusya'nın karşı müdahalesi ile yaşanan savaş sonrası iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Gürcistan'da yaşanan iktidar değişiminin ardından yeni başbakan Bidzina İvanişvili, Rusya ile ilişkileri normalleştirmek amacıyla ülkesinin eski Moskova Büyükelçisi Zurab Abaşidze'yi özel temsilci olarak atadı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER