ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 15:26

Gurbetçi parasının yönü değişti


Almanya'da çalışan Türkler, onlarca yıldır anavatandaki akrabalarına para gönderiyor. Bununla birlikte iki ülke arasındaki para transferine yeni bir boyut eklendiği ortaya çıktı. Türkiye'ye dönüp çalışan yeni nesil gurbetçilerin Almanya'daki akrabalarına para göndermeye başladığı belirtildi.

'Die Welt' gazetesi Türkiye'de refah seviyesinin arttığı ve bu şekilde Türkiye'den Almanya'ya yapılan para transferinde ciddi artış olduğunu duyurdu. Para transferi şirketi Western Union'ın Almanya şefi Claudia Westermayr, gazeteye yaptığı açıklamada, ''Türkiye'den Almanya'ya yapılan para transferinin giderek arttığını gözlemliyoruz.'' dedi. Gazete, her geçen gün daha fazla eğitimli Türk'ün Türkiye'ye dönüp çalıştığı ve Almanya'daki akrabalarını desteklediğine dikkat çekti. İki ülke arasındaki para transferinin yüzde 20'sinin Türkiye'den yapıldığı belirtildi.

Diğer yandan Almanya'dan yurtdışına Western Union ile yapılan para transferinin en büyük kısmı Türkiye'ya yapılıyor. Türkiye'yi, Romanya ve Bulgaristan takip ediyor. Yurtdışına yapılan para transferinden alınan işlem parası bakımından Almanya'nın en pahalı ülkelerden olduğu bildirildi. Türkiye'ye gönderilecek 140 Euro için özel bankaların 4 ya da 5 Euro aldığı, Alman bankalarının ise 30 Euro'ya kadar para talep edebildikleri belirtildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER