ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 12:38

Güney Koreli işletmeciler Kuzey Kore sınırında


Güney Koreli mağdur işletmeciler Kuzey Kore sınırında Pyongyang yönetimi ile görüşmek için sessiz protesto yaptı.

Kuzey Kore’nin Keasong Sanayi Bölgesi’nde yatırımları olan mağdur Güney Koreli işletmeciler, iki ülke arasındaki ‘Birleşme Köprüsü’nde sessiz protesto gerçekleştirdi. 250’den fazla kişinin katıldığı gösteride herhangi bir pankartın açılmaması dikkat çekti.

Keasong Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarda yöneticileri ve çalışanlarından oluşan göstericiler, normalde Parlamento önünde yapmayı planladıkları gösteri emniyet tarafından yasakllanınca, soluğu ‘Birleşme Köprüsü’nde aldılar. Basına açıklama yapan göstericiler, “Biz burda gösteri yapmıyoruz. Sadece Kuzey Kore ile görüşmemize izin verilmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Keasong Sanayi Bölgesi’nde yatırım yaparak fabrika ve imalathana açan Güney Koreli işletmeciler, yaklaşık 50 bin Kuzey Korelinin de istihdam edilmesini sağlamıştı. İki ülke arasında gerginlik çıkması ile, Kuzey Kore bölgeye giriş-çıkışları yasaklamıştı. Gerginliğin bitmesinden sonra Keasong Sanayi Bölgesi’nin normalleşmesi için yapılan görüşme teklifleri karşılıklı reddedilmişti. Bunun üzerine bölgede yatırımları olan işletmeciler de sivil toplum olarak Kuzey Kore yönetimi ile görüşmeye çalışmıştı.

Bugün yaklaşık 100 araçla Kuzey Kore sınırına gelen Güney Koreli mağdur işletmeciler, Birleştirme Bakanlığı’ndan Kuzey Kore’ye izin çıkmaması üzerine saat 10.00 gibi köprüden ayrılmaya başladı. Bir çok işletmeci neler olup bittiğini öğrenmek istediğini dile getirdi. Kendilerinin Güney Kore makamlarına Kuzey Kore ile görüşmek için bir kaç kez başvuruda bulundaklarını ifade eden mağdur işletmeciler, Pyongyang yönetimi ile görüşmelerine engelin hangi taraf olduğunu anlayamadıklarını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER