ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 12:13

Güney Kore’de yeni yönetim şekillendi


Güney Kore’deki Başkanlık Uyum Komisyonu, devlet örgütlenmesindeki değişikliği öngören düzenlemeye son halini verdi. Komisyon, düzenlemenin yürürlüğe geçmesi için muhalefet partisinden destek istedi.

Güney Kore’de devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Park Geun-hye’nin kurdurduğu Başkanlık Uyum Komisyonu, devlet örgütlenmesinde değişikliği öngören düzenlemeye son halini verdi. Komisyon öte yandan yeni dönemde meclise sunulacak kabinede görev yapacak bakan isimlerine de karar verdi. Meclisin, devlet örgütlenmesinde değişikliği öngören düzenlemeye ve bakan adaylarının isim listesine onay vermesi halinde Güney Kore’nin yeni yönetimi şekillenmiş olacak. Park’ın 25 Şubat’ta göreve başlaması ile söz konusu yeni kabine de göreve başlayacak.

Başkanlık Uyum Komisyonu Başkanı Lee Yong-joon, yeni dönem için özellikle muhalefetten destek istedi. Kabineye adayların isim listesi açıklandıktan sonra konuşma yapan Lee, “Özellikle ana muhalefet partisinden, devlet örgütlenmesinde değişikliği öngören düzenleme ve bakan adaylarının isim listesi için destek istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Devlet örgütlenmesinde değişikliği öngören düzenlemeye ılımlı baktıklarını ifade eden ana muhalefetteki Demokrat Parti, bakan adaylarının isimlerinden üzüntü duyduklarını belirtti.

MUHTEMEL KABİNEDE BİR TÜRKİYE SEVDALISI

Bakan adalarının listesinde bir Türkiye sevdalısı da var. Aile ve Kadın Bakanı adayı olarak ismi muhtemel kabine içinde yer alan Cho Yoon-son, 3 yıl önce bir çalıştay vesilesi ile Türkiye’yi ziyaret etmişti. Milletvekili olduğu dönemlerde Güney Kore’de faaliyet gösteren İstanbul Kültür Merkezi ile de sıcak ilişkiler geliştiren Cho'nun, Türkiye’ye karşı bir sempatisi olduğu Kore medyasına da yansımıştı. Cho seçim süresince Park Geun-hye’nin resmi sözcülüğünü yapmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER