ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 10:53

Güney Kore'de ilk kez bir parti, kapatılma aşamasına geldi


Güney Kore'deki aşırı sol Birleştirici İlerici Parti, kapatılmanın eşiğine geldi.

1990'lı yıllarda tam olarak demokratik yönetime geçen Güney Kore'de bir ilk yaşanıyor. Güney Kore Parlamentosu, Birleştirici İlerici Parti'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasına onay kararı aldı. Şimdiye kadar sık sık Kuzey Korecilikle ihtam edilen parti, ülkedeki rejimi tehdit ettiği ve demokrasiye karşıt faaliyetlerde bulunduğu ileri sürülüyor.

Bir kaç sol parti ile birleşerek Birleştirici İlerici ismini alan parti, son 2012 genel seçimlerinde seçim bölgesi milletvekili oylarından ancak yüzde 5'ini toplarken, ülke geneli milletvekili oylarından yüzde 10'unu alarak büyük bir başarı yakalamıştı. 300 koltuklu Güney Kore Parlamentosu'na 11 vekille giren Birleştirici İlerici Parti, adayların belirlenmesinde usulsüzlük yapıldığı skandalı ile sarsılmıştı. Söz konusu skandalın büyümesi ile parti ikiye bölünmüş ve sandalye sayısı 6'ya düşmüştü.

Birleştirici İlerici Parti'yi bir kaç aydır meşgul eden konu ise vekillerinin Kuzey Korecilikle suçlanıyor olması. Parti vekillerinde Lee Seok-gi ve Kim Jea-yeon bu suçtan yargılanırken, tutuklu yargılanan Lee'nin vekilliğinin düşürülmesi öngörülüyor.

İktidardaki Seanuri Partisi'nin ana muhalefet Demorkat Parti'den aldığı destekle bugün parlamentodan Anayasa Mahkemesi'ne başvuru kararını çıkardı. Anayasa mahkemesi ise tarihte ilk kez bir parti kapatma davasına bakacak.

Sık sık darbelerin yaşandığı Güney Kore'de ilk defa parti kapatma 1958 yılında gerçekleşmişti. Dönemin Devlet Başkanı Lee Seung-man'ın direktifi ile Güvenlik Müsteşarlığı, İlerici Partiyi zorla kapatmıştı. Kamuoyunda parti ismi olarak 'ilerici' isminde bir uğursuzluk olduğu konuşmaya başlandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER