ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 16:43

Güney Kore ve Kuzey Kore ilişkilerinde son durum

Güney Kore ve Kuzey Kore ilişkilerinde son durum

Güney Kore, Kuzey Kore'yle olan ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Kuzey'e müzakereler ve 13,3 milyon dolar insani yardım önererek önemli bir adım attı.


Güney Kore Birleşme Bakanı Ryoo Kihl-jae, Kore savaşının parçaladığı ailelerin tekrar bir araya gelmesini ve iki ülke arasında karara bağlanmamış meseleleri kapsamlı bir şekilde tartışmak istediklerini belirtti. Güney'in, tarafların sınır kasabası Panmunjom'da 19 Ağustos'ta görüşmesini teklif ettiği, Kuzey'in cevabının beklendiği bildirildi.

Müzakarelerde ele alınacak diğer meselelerin 2010'da Kuzey'de bir Güney Kore savaş gemisinin batırılmasının ardından Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımlar ve de Güneyli bir turistin Kuzeyli bir asker tarafından 2008'de vurulması sonucu son verilen Güney'den Kumgang Dağı'na olan turizmin yeniden başlatılması olduğu ifade ediliyor.

Kuzey Kore'ye 2007'den beri ilk defa Dünya Gıda Programı aracılığıyla 7 milyon dolar beslenme desteği sunacak olan Güney Kore, ayrıca geçen sene Dünya Sağlık Örgütü'ne yaptığı bağışı bu sene yapacakları 6,3 milyon dolarlık tıbbi malzeme ve hizmet desteğiyle sürdürecek.

Ancak bu yıl içinde ondan fazla roket ve füze denemesi yapan ve bunu Güney Kore'nin ABD'yle yaptığı askeri tatbikatlara bağlayan Kuzey Kore'nin, Güney'in görüşme önerisine temkinli yaklaşacağı düşünülüyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER