ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 13:59

Güney Kore: "Savaşın nedeni ekonomik"

Güney Kore: "Savaşın nedeni ekonomik"


Güney Kore Başbakan Yardımcısı ve Finans-Planlama Bakanı Hyun Oh-seok, “Kuzey Kore’nin ekonomimizi dolaylı etkilemesinden rahatsızız.” diye konuştu.

Güney Kore’nin yeni kabine üyelerinden Finans-Planlama Bakanı Hyun Oh-seok, bugün başkent Seul’deki yabancı basın ile bir araya geldi. Yabancı medya mensupları ile beraber öğle yemeği yiyen Bakan Hyun, yemekten sonra gazetecilerin sorularına yanıtladı.

Kuzey Kore’de bulunan Keasong Sanayi Bölgesi’ne girişlerin engellemesinin yalnış olduğu değerlendirmesinde bulunan Bakan Hyun, Pyongyang yönetiminin buna son vermesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Keasong Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapan Güney Koreli işletmelerin gün geçtikçe zarar etmeye başladıklarına dikkat çeken Hyun, bu durumun iç açıcı olmadığını sözlerine ekledi. Bölgedeki işletmelerin zararlarının ödenmesine ilişkin soruya cevap veren bakan, “Durum halen sıcaklığını koruyor. Gelişmeleri takip ediyoruz. Belli bir süre geçtikten sonra, hükümet olarak bir tedbir alacağız.” diye konuştu.

“KUZEY KORE’NİN EKONOMİMİZİ DOLAYLI ETKİLEMESİNDEN RAHATSIZIZ”

Kuzey Kore’nin tavırlarının Güney Kore’nin ekonomisini etkilemesine de değinen Finans-Planlama Bakanı Hyun Oh-seok, “Kuzey Kore kaybedecek bir şeyimiz yok diye bakıyor, biz ise alacakları bir şey yok diye bakıyoruz.” dedi. Bu durumdan rahatsız olduklarını dile getiren Hyun, “Özellikle son zamanlarda Kuzey Kore’nin sıradışı tavırları ekonomimiz daha da olumsuz etkiliyor.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER