ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:45

Güney Kore lideri: Kuzey Kore vazgeçmeli


Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore yönetiminin nükleer silahlardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Batırılan Güney Kore gemisi Cheonan’da hayatlarını yitiren 46 askerin ölümünün 3. yıl dönümünde anma töreni düzenlendi. Tören Daejeon’daki Milli Anıt Mezarlık’ta yapıldı. Törene iktidar ve muhalefet olmak üzere üst düzey devlet kademesinden bir çok isim katıldı. Tören için Daejeon’a gelen Devlet Başkanı Park Geun-hye, önce hayatlarını yitiren askerler için tütsü yaktı, sonra saygı duruşunda bulundu.

Törende konuşma yapan Park, ölen askerlerin acılarını halen kalbinde hissettiğini söyledi. Kuzey Kore’nin biran evvel gençlerin hayatlarına son veren saldırılarına son vermesi gerektiğini savunan Park, Pyonyang yönetimini Kore Yarımadası’nda barış ve selametin hakim olması için gayret etmeye çağırdı.

Konuşmasında nükleer silahlara da değinen Park, Kuzey Kore’nin Kuzey Kore yönetiminin nükleer silahlardan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Rejimi ayakta tutmak için nükleer silahlanmanın bir fayda sağlamadığını söyleyen Park, halkın açlık ve sefalet içinde olduğuna dikkat çekti. Park, Pyonyang yönetiminin rejimi korumak için biran evvel nükleer silahlardan vazgeçip uluslararası topluma adapte olması gerektiğini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER