ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 11:13

Güney Kore de uydusunu uzaya gönderdi


Güney Kore, Naro adlı uydusunu yerel saatle 16.00'de uzaya fırlattı.

2010 yılından beri uzaya kendi teknolojisi ile uydu fırlatmaya çalışan Güney Kore, sonunda bu hayalini gerçekleşti. Naro Uzay Araştırmaları Merkezi’nden saat 16.00'da fırlatılan Naro adlı uydu (KSVL-1) başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı.

Roketin ateşleme işleminden bir saat sonra basın toplantısı düzenleyen Eğitim ve Teknoloji Bakanı Lee Joon-ho, fırlatma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını aktardı. Bakan Lee, uydunun yörüngeye oturup oturmadığını gece yarısı saat 04.00'da bildirileceğini ifade etti.

Güney Kore başta olmak üzere uluslararası medyada Naro’nun fırlatılması büyük yer aldı. Güney Kore kanalları ile CNN uydu fırlatma işlemini canlı yayınla aktardı.

Uydunun başarılı bir şekilde fırlatılması siyasi çevrelerde de olumlu bir hava oluşturdu. Geçen sene Kuzey Kore’nin uzaya başarılı bir şekilde uydu fırlatması Güney Kore’deki hükümeti sıkıntıya sokmuştu. Naro’nun başarılı bir şekilde yörüngede dönemeye başlaması halinde, Güney Kore kendi teknolojisi ile kendi uydusunu gönderen 11. ülke olacak.

GECİKEN UYDU

Geçen sene Aralık ayında fırlatılması planlanan Naro’nun, ateşleme vaktine 16 dakika kala fırlatma işlemi ertelenmişti. Kendi teknolojisi ile geliştirdikleri uyduyu uzaya gönderemeyen Güney Kore, bazı teknik problemlerin çıktığını duyurmuştu. Seul yönetimi 2010 yılından beri kendi teknolojisi ile uzaya fırlatmaya çalışıyordu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER