ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2017 Çarşamba 13:56

Güney Kore ABD'nin füze savunma sisteminin konuşlandırılmasını durdurdu

Güney Kore ABDnin füze savunma sisteminin konuşlandırılmasını durdurdu

Dört ilave THAAD platformunun ülkeye izinsiz sokulduğunun anlaşılmasının ardından ilave unsurların kurulumu askıya alındı


Güney Kore, ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sisteminin ülkeye konuşlandırmasının bir süreliğine durdurulacağını açıkladı.

Güney Kore ajansı Yonhap'ın haberine göre, Devlet Başkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, THAAD sistemi kapsamında dört füze platformunun ülkeye girişi için izin alınmadığına dair yapılan soruşturma ve akabinde kararlaştırılan çevreye etkisinin detaylı değerlendirmesi için sistemin kurulumunun "şimdilik askıya alınacağı" belirtildi.

Üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberde, alınan tedbirin hali hazırda izinleri alınarak kurulumu yapılmış iki füze platformu ve diğer donanımı kapsamadığı, fakat ilave platform ve donanımların kurulumunun bekletilmesine karar verildiği kaydedildi.

Karar, savunma bakanlığının sistemin konuşlanmasına dair detayları, hükümetten gizlediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın ardından geldi.

Soruşturmada Savunma Bakan Yardımcısı Wee Seung Ho'nun dört ilave füze platformunun ülkeye girişini saklamak için bakanlık yetkililerine raporlarında bundan söz etmemelerini telkin ettiği, bakanlığın kapsamlı bir çevre etki değerlendirmesinden kaçınmak için sistemin büyüklüğünü ve ölçeğini saklamaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Olayla ilgili olarak Wee görevinden uzaklaştırılırken, hükümet bakanlığa kapsamlı bir çevre etki değerlendirme raporu hazırlanması talimatını vermişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER