ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:15

Güney Kıbrıs AB'de sanık sandalyesinde


Avrupa Komisyonu’nun Güney Kıbrıs’ı, petrol rezervleriyle ilgili Avrupa Birliği (AB) talimatını ulusal mevzuatına geçirmediği için Avrupa Birliği Mahkemesi’ne verme kararı aldığı bildirildi.

Rum basını, Avrupa Komisyonu’nun petrol rezervleriyle ilgili AB talimatını ulusal mevzuatına geçirmesi için Güney Kıbrıs’a yaptığı uyarılarına rağmen Rum yönetimi yetkili birimlerinin bugüne kadar bu amaca yönelik herhangi bir önlem almadığı belirttiğini yazdı. Politis gazetesi, Komisyon’un taleplerini tatmin edecek hiçbir şey yapmadığını, bunun neticesinde para cezası alma tehlikesiyle karşı karşıya bulunulduğunu aktardı.

Komisyon’un Güney Kıbrıs’ı petrol rezervleriyle ilgili talimatı ulusal mevzuatına geçirmediği için Avrupa Birliği Mahkemesi’ne verme kararı aldığını aktaran gazete, talimatta, AB üye ülkelerinden ikmal zorlukları yaşanması durumunda ikmal güvenliği amacıyla minimum düzeyde ham petrol ve petrol ürünleri rezervi muhafaza etmelerinin istendiğini kaydetti.

Talimatın 31 Aralık 2012’ye kadar Güney Kıbrıs ulusal mevzuatına geçirilmesi zorunluluğunun olduğunu belirten gazete, Komisyon’un 2013 Ocak ayında uyarı mektubu gönderdiğini, 2013 Haziran ayında da gerekçeli görüş bildirdiğini kaydetti.

Gazete tüm bunlara rağmen Güney Kıbrıs’ın bu talimatın ülkenin ulusal mevzuatına geçirilmesiyle ilgili herhangi bir önlem tebliğ etmediğini yazdı.

Haberde Güney Kıbrıs dışında talimatı ulusal mevzuatlarına geçirmeyen başka ülkelerin de mahkemeye verilmesi ihtimalinin bulunduğundan da söz edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER