ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 16:01

Güney Afrika - Türk İşadamları Derneği ödülleri sahiplerini buldu


Güney Afrika-Türk İşadamları Derneği’nin (SATBA) birinci başarı ödülleri Johannesburg Hilton’da gerçekleşen ödül töreni ile sahiplerini buldu. 240 önemli ismin katıldığı gecenin şeref konuğu Adalet Bakanı Jeff Radebe oldu.

Güney Afrika İktidar Partisi ANC Başkan Yardımcısı Cyril Ramaphosa'nın rahatsızlığından dolayı katılamadığı törende, Gauteng Eyaleti Başbakanı Nomvula Mokonyane, Çevre ve Su Bakanı Sayın Edna Molewa, Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Tokozile Xasa, Nelson Mandelanın en yakın dava arkadaşı Ahmed Kathrada, Gauteng Eyaletinin Ekonomi Bakanı Nkosiphendule Kolisile, Finans Bakanı Mandla Nkomfe ve Bayındırlık Bakanı Ismail Vadi, en büyük kamu kuruluşu Transnet’in CEO’su Siyabango Gama, Futbol Federasyonu Başkanı Kirsten Nematandani, iş dünyasının duayenlerinden Richard Maponya, Nelson Mandela Vakfi CEO’su Sibongile Mkhabela, Güney Afrika Devlet Televizyonu SABC Başkanı Ellen Zandile Tshabalala, ünlü aktörler Sophie Ndaba, Katlego Danke, Jafta Mamabolo, Türkiye’nin Pretoria Büyükelçisi Kaan Esener ile Azerbeycan, Filistin, Zambiya, Sri Lanka büyükelçileri hazır bulundu.

Radebe, Cihan’a yaptığı açıklamada, “Bu akşamki program Güney Afrika ve Türkiye ilişkilerinin düzeyini göstermesi açısından çok güzel bir programdı. Güney Afrika hükümeti iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için diplomatik düzeyde elinden geleni yapıyor. Ama devletler arası iyi ilişkiler işadamlarımızın birlikteliği ile desteklenmezse sağlam bir ekonomik kalkınma sağlanamaz ve ilişkiler uzun vadeli olmaz. Bu yüzden Güney Afrika - Türk İşadamları Derneği’nin başarılı ödülleri verdiği bu program bu yüzden beni çok heyecanlandırdı. Beraberliğimizin temel taşlarını koyan SATBA’nın daha da büyüyerek hizmet vermesini temenni ediyorum.” dedi.

SATBA Genel Sekreteri Serkan Ergül ise şöyle konuştu: “Güney Afrika-Türk İşadamları Derneği (SATBA) 2007 yılında Johannesburg'da kuruldu. Derneğimiz işadamları arasında paylaşma kültürünü geliştirerek, üyelerinin iç ve dış ticaretlerini artırmalarına, yeni pazarlara açılmasına ve bu sayede Güney Afrika’da ve Türkiye'de yatırım ve istihdamın artmasına katkıda bulunmayı amaç edinmiş bir sivil toplum kuruluşudur. SATBA bu çerçevede her yıl yoğun bir faaliyet takvimine sahip olup, ülke tanıtım toplantıları, ikili görüşmeler, bilgilendirme toplantıları, konferanslar ve eğitim seminerleri organize edip Güney Afrikalı ve Türk sanayici ve işadamlarına destek vermektedir. SATBA , Güney Afrika’nın ulusal ticaret odaları SACCI, NAFCOC, FABCOS, BUSA ve BBC ile sıkı ilişki içindedir; ayrıca, Güney Afrika Sanayi ve Odalar Birliği’nin (SACCI) 2 yıldır konsey üyesidir. Başarı Ödülleri Gala Yemeği Güney Afrika’da başarılı Türk şirketleri ile yerli şirket ve işadamlarınanın ekonomik dönüşüm adına ortak bir vizyon oluşturma yolunda gösterdikleri olaganüstü çabalarını göz önüne çıkarmayı hedeflemektedir. Bu akşam ilkini organize ettiğimiz ödül törenimize 240 seçkin ismin katılması ileriki projelerimizde bize büyük cesaret vermiştir."

SATBA 2013 ödüllerinin sahipleri; “Toplumsal katkı” Sumo Coal, “En başarılı işadamı” Mike Nkuna, “Genç Girişimci” Jeffrey Mulaudzi, “En başarılı İş Kadını” Khanyi Dhlomo, “En iyi Yabancı Yatırımcı” Defy-Arcelik, “En İyi Medya Reklamı” FNB Bankası olarak belirlendi.

Programın sonunda yapılan çekililerde heyecan doruğa çıktı. THY Johannesburg Müdürü Alp Alper iki şanslı kişiye Türkiye'ye gidiş-dönüş bileti hediye ederken, İhsan Barutçu’nun 3 bin dolar değerindeki el halısı da çekilişle hediye edildi.

Johannesburg’taki Türk şirketi Top Town da bütün katılımcılara pantolon ve gömlek hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER