ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 19:37

Gül’e Türkmenistan’da ‘fahri profesör’ unvanı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Enstitüsü tarafından ‘fahri profesör’ unvanı verildi. Gül’e unvanı, İktisat ve Kamu Yönetimi Enstitüsü Rektörü Pürli Agamuradov takdim etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül törende yaptığı konuşmada, 'fahri profesör’ unvanına layık görülmekten büyük şeref duyduğunu söyledi. Türk milletini temsilen kabul ettiği unvanın Türkiye’ye gösterilen teveccühün açık bir ifadesi olduğunu söyleyen Gül, şöyle devam etti:

“Türkmenistan’ın ülkemiz ile işbirliğine en üst mertebede devam ettirme iradesini bağımsızlığından beri çeşitli vesileler ile ortaya koymuş olması bizleri sevindirmektedir. Zira bizler bir millet iki devletiz. Kadirli Doğanımın (Berdimuhamedov) ifadesiyle kemik kardeşiyiz. Türkmenistan ortak atalarımız Ertuğrul Gazi'nin, Tuğrul ve Çağrı Beyler’in, Alparslan’ın ve Sultan Sencer’in bir zamanlar adeta şaha kaldırdığı topraklardır. Bu nedenle Türkmenistan bizim ana yurdumuzdur. Kadirli Doğan’ım Devlet Başkanı Berdimuhamedov, merhum Türkmenbaşı’dan devraldığı bayrağı daha da yükseklere taşımıştır. Asya’nın yükselen gücü Türkmenistan, uluslararası camiadaki konumunu her geçen gün tahkim etmekte, bölgesinde barış, istikrar ve refahın timsali olarak görülmektedir. Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve burada elçilik açan ilk ülke olmuş ve daimi Tarafsızlık statüsünü ilk destekleyenlerin arasında yer almıştır. Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana iki ülke arasında 70’ın üzerinde anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmalar ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirdiği gibi kardeşlik hukukumuzu da somut işbirliğine dönüştürmüştür. Türkmenistan’da 600 Türk şirketi bulunmaktadır. Yıllık ticaret hacmimiz 3,6 milyar dolara ulaşmıştır. Türk şirketlerinin Türkmenistan’da üslendiği taahhüt hizmetleri toplamda 34 milyar dolara yaklaşmıştır."

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk-Türkmen okulları ve özel okullar kardeşlik ilişkilerinin bugünlere gelmesinde payı büyük olduğunu belirtti. Gül konuşmasını ‘Yaşasın Türkiye-Türkmenistan dostluğu’ diye bitirdi. Gül enstitüsü binasının çıkışında folklor ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gül daha sonra Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk Polimeks şirketinin Olimpiyat Kompleksi projesinin inşaat şantiyesini gezdi. Gül burada Türk işadamı ve Türkmen yetkililerden yaklaşık 7 milyar doları bulacak dev proje hakkında bilgi aldı.

Ardından Türkmenistan'ın ilk Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın Kıpçak’taki aile mezarına çelenk bıraktı ve Türkmenistan Müftüsü ile dua etti. Daha sonra Anayasa Anıtı’na çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Gül, burada ağaç dikti.

Gül ardından Türkmen mevkidaşı Berdimuhamedov’un onuruna vereceği akşam yemeği için Oğuzhan Sarayı’na gitti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkmenistan temaslarına yarın da devam edecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER