ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 21:18

Gül’den işbirliği çağrısı


Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12’nci zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam ülkeleri arasında ekonomik alanda işbirliğinin artırılmasını gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) başkanı olarak gerçekleştirdiği konuşmasında yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi. Gül son beş yıl içinde dünya ekonomisinin önemli krizlerle karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, bunun bertaraf edilmesi için daha İslam ülkeleri arasında fazla işbirliği yapılması gereğine işaret etti.

Yapılacak çalışmalara değinen Gül, “Stratejide yer alan hedeflerin gerçekleştirilmesine dönük olarak iki yeni mekanizma öngörülmektedir. Bunlar Stratejideki işbirliği alanlarına dönük oluşturulacak çalışma grupları ve işbirliği alanlarında üye ülkeler tarafından önerilen projelere mali destek sağlamak üzere oluşturulacak Proje Döngüsü Yönetimidir.” dedi.

İşbirliği alanında üye ülkelerin teknik uzmanlarının düzenli olarak bir araya getirileceği ve ortak kalkınma meselelerimizin derinlemesine ele alındığı platformlar oluşturulacağını kaydeden Gül, “Yeni Proje Döngüsü Yönetimi ise ülkelerimizin Stratejinin ilke ve hedefleri ışığında hazırlanan projelere finansman olanağı sağlamaktadır. Bu finansman, İSEDAK’a ev sahipliği yapan Türkiye tarafından karşılanacak ve strateji üye ülkelere bir maliyet getirmeyecektir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, İSEDAK stratejisinin uygulama safhası bağlamında kurulması kararlaştırılan Çalışma Gruplarının ilk toplantılarının bu yılın ilk yarısında Türkiye’de yapılacağını kaydetti.

Abdullah Gül, İSEDAK Ekonomi Zirvesi'nde alınan önemli kararlardan birisinin tarım, turizm ve ulaştırma alanlarında işbirliğinin öncelikli sektörler olarak belirlenmesi olduğunu kaydederek, bu alanda önemli adımların atıldığını aktardı.

Gül, gerek üye ülkeler arasında, gerekse diğer ülkelerle ticaretin artırılması, İSEDAK’ın en önemli hedeflerinden birisi olduğunu ifade ederek, "Bu doğrultuda geçtiğimiz beş yıl içerisinde Tercihli Ticaret Sistemi'nin (TPS-OIC) hayata geçirilmesi yönünde önemli adımlar attık." dedi

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER