ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:10

Gül'den Avrupa'ya vize sitemi

Gülden Avrupaya vize sitemi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Arzu ederiz ki AB de Türkiye'ye karşı uyguladığı vize politikasını biraz daha anlayışlı hale getirir." dedi.

Portekiz Başbakanı Passos Coelho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Gül, "Latin Amerika ülkeleri ve Rusya ile bile vize muafiyetleri konuşulurken müzakereye başlamış, Avrupa Gümrük Birliği'nin tam üyesi Türkiye'ye katı vize politikası anlayamadığımız bir husus." şeklinde konuştu.

Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında bazı anlaşma ve mutabakat muhtıraları imzalandı. Portekiz Başbakanı Passos Coelho bu anlaşmaların mükemmel düzeydeki ilişkilere ivme kazandıracağını söyledi.

Coelho, Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinin çok uzun sürdüğünün farkında olduklarını da belirterek, "Bu da Türk halkının ilgisinin azalmasına, Avrupa'da da ilgi kalmamış gibi bir algı oluşmasına sebebiyet veriyor." dedi. Portekiz başbakanı, Türkiye'yi AB'ye tam üye olarak görmek istediklerini belirtti ve müzakere sürecine hız kazandırılmasının iki tarafında da çıkarına olacağını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER