ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 12:49

Gül: "Müzakereler de bir reform sürecidir"

Gül: "Müzakereler de bir reform sürecidir"

Cumhurbaşkanı Gül, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile ortak basın toplantısı düzenlendi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin AB ile müzakereleri tamamlama konusunda son derece kararlı olduklarını da belirtti.

Ziyaretinin ikinci gününde İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, İsveç’in verdiği AB desteğinden sitayişle bahsetti. Gül, Türkiye’nin AB ile müzakereleri tamamlama konusunda son derece kararlı olduklarını da belirterek, "Müzakere surecinin kendisi de bir reform sürecidir." dedi. Gül, Türkiye’nin yeni ekonomik ve siyasi reformları öncelikle kendi iradesi ve kendi halkının iyiliği için yaptığını da vurguladı.

Başbakan Reinfeldt de Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkiye’nin AB ile müzakere sürecinin aynı zamanda bir reform süreci olduğu şeklindeki tespitine sonuna kadar katıldığını belirtti ve Türkiye’nin müzakere sürecini desteklediklerini ifade etti. Reinfeldt müzakerelerde yeni fasılların en kısa zamanda açılacağını umduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt arasında yapılan görüşmede ikili ekonomik ve siyasi ilişkilerin yanı sıra Türkiye’nin AB süreci, Türkiye’deki yeni anayasa süreci, Kıbrıs’taki son durum ve Suriye ile ilgili yeni gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER