ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Temmuz 2014 Cumartesi 17:10

Gül: İsrail ve Filistin'de iki devletli bir çözümü destekliyoruz

Gül: İsrail ve Filistinde iki devletli bir çözümü destekliyoruz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs'ta iki eşit ortaklı devleti, İsrail ve Filistin'de de iki devletli bir çözümü desteklediğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs'ta iki eşit ortaklı devleti, İsrail ve Filistin'de de iki devletli bir çözümü desteklediğini söyledi. Gül, Filistin halkının ve İsrail'in yan yana ve yaşayabilir bir düzen kurmalarını desteklediklerini belirterek, "Ama İsrail'in bu son saldırıları bütün dünyanın gözü önünde çocukları kadınları sivil inanları bu şekilde acımasızca hukuk tanımadan öldürmesi bu vizyonu da tehlikeye atıyor." dedi.

Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile baş başa yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Gül, 7 yıl önce ilk kez cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk ziyaretini KKTC’ye yaptığını hatırlattı. Görev süresi sona ererken yine son ziyaretini de KKTC’ye gerçekleştirdiğini ifade eden Gül, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu ziyaretinin aynı zamanda Barış Harekatı’nın 40. Yıldönümüne de denk geldiğini aktaran Abdullah Gül, “Anavatanın selamını sevgilerini Kıbrıs’taki bütün kardeşlerime iletmekten de büyük bir memnuniyet duyuyorum. “dedi.

"KIBRIS TÜRK TARAFI ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR"

Derviş Eroğlu ile müzakere sürecinin içinde bulunduğu aşamayı ve Türkiye-KKTC arasındaki yakın işbirliğini yaptıkları görüşmede gözden geçirdiklerini belirten Gül, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması için Türk tarafının üzerine düşeni yerine getirdiğini bunun artık uluslararası toplum tarafından yakinen bilinmekte ve takdir de edilmekte olduğunu savundu.

2013 sonu itibariyle Kıbrıs müzakerelerinin daha fazla gecikmeksizin çözüme kavuşturulmasının Türkiye’nin öncelikli dış politikası arasında yer aldığını dile getiren Gül, "Hâlâ bu meselenin çözülmemiş olması, üstelik Akdeniz’in ortasında bir adada bu problemin nihai neticeye ulaşmaması gerçekten çok üzüntü vericidir. Bu bakımdan Türkiye olarak da daima önceliğimiz kalıcı adil bir çözümden yana olmuştur." şeklinde konuştu.

"İSRAİL'İN TUTUMUNU HEPİMİZ KINIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine İsrail’in tutumunu sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın değil herkesin kınadığını ifade etti. Gazze’de yaşananların bir an önce durdurulmasını herkesin istediğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, “Orada da iki devletli bir çözümü destekliyoruz. Filistin halkının ve İsrail’in yan yana yaşayabileceği bir düzenin kurulması … Onun için vaktinde çok büyük çabalar da gösterdik. Ama İsrail’in bu son saldırıları bütün dünyanın gözü önünde çocukları kadınları sivil inanları bu şekilde acımasızca hukuk tanımadan öldürmesi bu vizyonu da tehlikeye atıyor. Bunların bütün dünya tarafından görülmesi de bizim en büyük arzumuzdur." diye cevap verdi.

KIBRIS TÜRK HALKINA CUMHURBAŞKANI OLARAK VEDA

Görev süresi sona ermek üzere olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Tabii ki cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs Türk halkına da veda ediyorum. Ama daima Kıbrıs Türk halkıyla dayanışmayı her zaman göstereceğim. Hangi pozisyonda, nerede nasıl olursam olayım muhakkak ki bu milli davamızı takip edeceğim." dedi.

Derviş Eroğlu ise Gül’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Kıbrıs’ın Ortadoğu’da enerji ve ticaret potansiyeli yüksek olan son derece stratejik bir bölgede bulunduğunu belirten Eroğlu, "Kıbrıs, İsrail ve Mısır’da bulunan hidrokarbon yatakları ve bu konuda yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin Ortadoğu’daki enerji hatlarının bir kavşak noktası haline gelmesi adanın stratejik önemini daha da yükseltmiştir." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER