ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:20

Gül, büyükelçi eşlerini ağırladı

Gül, büyükelçi eşlerini ağırladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül büyükelçi eşlerini konuk etti.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, yeni yıl münasebetiyle Ankara’da yerleşik kadın büyükelçiler ve yabancı misyon şeflerinin eşlerine Çankaya Köşkü’nde öğle yemeği verdi. Kadın büyükelçiler, büyükelçilerin eşleri ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin davet edildiği yemeğe, parlamentodaki uluslararası komisyon ile dostluk gruplarının kadın başkanları da katıldı.

Yaklaşık 110 kişinin katılımıyla gerçekleşen yemek öncesinde bir konuşma yapan Hayrünnisa Gül, konuklarıyla yeni yıl nedeniyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “2012 yılında dünyamız pek çok kriz ve acıya sahne oldu. Suriye’de, tüm dünyanın gözleri önünde, binlerce insan hayatını kaybetti. Filistinli çocuklar bombalar altında can verirken, Afrika’daki yaşıtları ise yine açlığa, ilaçsızlığa yenik düştüler. Bazen bir terörist elinden günahsız insanları, fedakâr anneleri hedef alan şiddet, kimi zaman da akıl almaz bir şekilde ilkokullara, anaokullarına saldırdı, her şeyden habersiz masum yavruların o minicik yüreklerine saplandı. Dünyanın her neresinde yaşanırsa yaşansın bütün bu acılar bizi de yaktı. Her seferinde ‘İnşallah bu son olur’ diye dua ettik. Ancak bu trajedilerin büyük bir kısmı bu yıl da devam ediyor ne yazık ki” dedi.

“HUZURLU VE GELİŞMİŞ TOPLUMLARA, ANCAK GÜÇLÜ VE MUTLU KADINLARLA ULAŞILABİLİR”

Yaşanan ekonomik krizlerden, afetlerden ve savaşlardan en fazla etkilenenlerin kadınlar ve çocuklar olduğuna işaret eden Gül şunları söyledi: “Şu bir gerçek ki, bugün dünyanın büyük bir bölümünde kadınlar sağlık, istihdam, sosyal güvence ve eğitim imkânlarından hak ettikleri ölçüde faydalanamıyor; üretime yeterince katkıda bulunamıyor ve nihayetinde de pastadan eşit pay alamıyor. Oysa kadın, annelik vasfıyla yeni nesillere, dolayısıyla tüm topluma şekil verendir. Huzurlu ve gelişmiş toplumlara ancak güçlü ve mutlu kadınlarla ulaşılabilir. İşte bu nedenle, kadının güçlendirilmesi meselesi ‘Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri’ doğrultusunda da ele alınan en önemli konular arasındadır ve ülkelerin gündeminde önemli bir yer tutmaktadır.”

“TÜRK KADINI, SOSYAL HAYAT İÇİNDE HER GEÇEN GÜN DAHA AKTİF YER ALIYOR”

Hayrünnisa Gül, Türkiye’de son yıllarda her alanda kaydedilen ilerlemeye paralel olarak kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi toplumun dezavantajlı kesimlerini güçlendirmeye yönelik önemli adımlar atıldığını vurgulayarak, alınan bu tedbirlerin de etkisiyle Türk kadınının her geçen gün sosyal hayat içinde daha aktif olarak yer aldığını ifade etti.

Çalışan, üreten kadınların sayısının hızla arttığını da belirten Gül, “Ne mutlu bize ki, bugün her alanda başarılı kadınlarımız var. Diplomasi de bu alanlardan biri. Son yıllarda diplomatik kariyer yapan kadınlarımızın sayısının büyük oranda artması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Şu anda Türk Dışişleri Bakanlığı’nda biri müsteşar yardımcısı olmak üzere 22 kadın büyükelçimiz, toplamda 629 kariyer memuru kadın diplomatımız görev yapıyor. Bakanlık bünyesindeki kariyer memurlarının yaklaşık üçte birine tekabül eden bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına ve bugüne kadar büyükelçi eşlerinin özverili çalışmalarıyla diplomasiye değen kadın elinin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi.

Yemek sırasında, Devlet Opera ve Balesi’ne bağlı kadın sanatçılar; Türk müziği eserlerinin yanı sıra, 5 kıtayı temsilen birer eser seslendirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER