ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:13

"Güçlü bir Avrasya’yı yeniden inşa edebiliriz"

"Güçlü bir Avrasyayı yeniden inşa edebiliriz"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Bişkek ziyareti öncesi Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel mülakat veren Kırgızistan Başbakanı Cantörö Satıbaldiyev, kardeşlik vurgusu yaptı. Satıbaldiyev, “Bizler aynı milletin farklı devletleriyiz, aynı atanın evlatlarıyız yani kardeşiz. Biz dayanışma içinde olursak, geleceği Türk cumhuriyetleri olarak bizler şekillendiririz.” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Bişkek ziyaretinin, özellikle son üç yılda hızla gelişen ilişkilere ivme kazandıracağını ifade eden Satıbaldiyev, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ortak bağlara dikkat çekti. Kırgız lider, “Dilimiz, değerlerimiz, kültürümüz ortak. Atalarımız bir. Aynı milletin farklı devletleriyiz, kardeşiz. Aramızdaki mesafeye rağmen, Türk kardeşlerimizle, yüreğimiz beraber atıyor. Biz dayanışma içinde olursak, geleceği Türk cumhuriyetleri olarak bizler şekillendiririz.” diye konuştu.
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in geçen yıl Türkiye seyahatinde gündeme getirdiği ‘Türk Birliği kurmalıyız.’ fikri için de “Zaten devlet başkanlarının katılımı ile gerçekleşen Türk İşbirliği Konseyi’nin bu anlamda bir başlangıç olduğu kanaatindeyim. Tarihten ve birbirimizden aldığımız ilhamla, aydınlık bir geleceği inşa etme güç ve iradesine sahibiz. Geçmişte yaptık, yine yaparız. Hep birlikte güçlü bir Avrasya’yı yeniden inşa edebiliriz.” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ DÜŞÜK
Erdoğan, Bişkek ziyaretinde Atambayev ile Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına başkanlık edecek. Ziyaret sırasında siyasi, askeri, güvenlik, eğitim, kültür ve ticari alanlarda işbirliği anlaşmalarına imza atılacak. Görüşmelerin ana gündemini ise ekonominin oluşturacağını belirten Kırgızistan Başbakanı Satıbaldiyev, “İkili ticaret hacmimizi artırmak için karşılıklı yapılması gerekenleri ele alacağız. Bunun yanı sıra Manas Havaalanı’nı uluslararası transit merkezine dönüştürmek istiyoruz. Bişkek’ten Avrupa’ya, Çin’e, Uzakdoğu’ya uçuşlar yapmayı planlıyoruz. Bununla alakalı işbirliği projelerinde Türkiye’yi de görmek istiyoruz. Bu projeleri Türk tarafına sunmak istiyoruz. Uluslararası adaylıkların karşılıklı desteklenmesi, Türk Konseyi, Birleşmiş Milletler, Şanghay İşbirliği Örgütü çerçevesinde işbirliği konularını ele alacağız.” bilgisini verdi. İki ülke arasındaki 300 milyon dolarlık ticaret hacminin çok düşük olduğunu kaydederken, bunu artırmak istediklerini söyledi. Kırgızistan’da 285 milyon dolarlık yatırımı bulunan Türk şirketlerini özellikle enerji, ulaştırma, haberleşme, iletişim, bankacılık, hafif sanayi, madencilik, turizm ve tarım sektörlerinde işbirliğine davet etti. Satıbaldiyev, “Kırgızistan kendisinden beklenen ekonomik sıçramayı yapacaktır. Bunda da Türk işadamlarımızın daha büyük katkıları olmasını istiyoruz. “ diye konuştu.

Parlamenter sisteme geçiş yapan Kırgızistan’ın Türkiye’nin demokratikleşme alanında attığı adımları da yakından takip ettiğini ifade eden Kırgız başbakan, “Bu reformlar Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını doğrudan etkilemiş. Biz de aynı adımları atarsak ekonomik kalkınma sağlayabiliriz. Bu sayede ileri demokratik standartlara daha fazla yaklaşmış bir Kırgızistan’ı inşa edebiliriz.” ifadelerini kullandı.
“Ülkedeki Türk yatırımcıları ağırlıklı olarak Türkiye’den mal getirip satıyorlar “ diyen Satıbaldiyev,ülkesinde istihdam alanlarının açılmasını ve yurt içinde üretimin ise öncelikleri arasında olduğunu dile getirdi. Kırgız başbakan,”Biz daha çok Kırgızistan'ın kalkınması ve refahına katkıda bulunacak enerji, ulaştırma, haberleşme, iletişim, bankacılık, hafif sanayi, madencilik, turizm, finans, insan kaynakları gelişimi ile tarım sektörlerinde ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda işbirliği yapabileceğimize inanıyorum.
Yatırımcı bir ülkede yatırım yapmayı düşündüğünde iki şeye bakar. Biri güven, ikincisi ise istikrar. 8 yılda 2 halk devrimi yaşayan bir ülke olarak yatırımcı nezdinde güven ve istikrar konusunda iyi bir karnemizin olmadığının farkındayız. Ancak, bunu sağlamak için ciddi adımlar atıyor ve yasalar çıkartıyoruz. Yabancı yatırımcı için gerek yasal mevzuat gerekse vergi sistemi olarak bizdeki olan uygun şartlar bu coğrafyada başka ülkede yok. Yolsuzluklarla çok ciddi mücadele içindeyiz. Yatırımcı buraya geldiği zaman herkese rüşvet dağıtmaya yönelirse burada durmak istemez. Bunun için rüşveti ortadan kaldıracak ağır tedbirler almaya çalışıyoruz. Bunu başarırsak ülkemize işadamı gelir ve yatırım yapar.
Zaman zaman karşılıklı hatalar yapılmış ve tatsızlıklar yaşanmış olabilir. Bunları aşacak irade her iki ülkede de mevcut. Geçmişe takılıp kalmak yerine geleceğe bakıp işbirliği alanlarını genişletmemiz lazım. Şahsım adına gelecekten son derece umutluyum. Özellikle şu anda Kırgızistan'ın yaşadığı olumlu sürecin, Kırgızistan ekonomisine, karşılıklı ticaretimize çok olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

‘TÜRK OKULLARININ, DÜNYA BARIŞINA BÜYÜK KATKI YAPTIĞINA İNANIYORUM’
Kırgızistan Başbakanı Cantörö Satıbaldiyev, ülkesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Türk okullarından övgüyle bahsetti. Satıbaldiyev, oğlunun da bu okullardan mezun olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türk okulları hakkında söylenecek çok söz var, ama bana ‘bir cümle ile bahset diyecek’ olursanız size Türk okulları Kırgızistan’ın geleceğini yetiştiriyor derdim. Sebat Eğitim Kurumları, Kırgızistan’ın geleceği için kabiliyetli, bilgi ve teknik donanımı yüksek kadrolar yetiştiriyor. Bu okullar uluslararası olimpiyatlarda Kırgızistan’ı başarıyla temsil ediyor. Bunun yanında kaliteli eğitim ve öğretimiyle Kırgızistan’daki eğitim seviyesini uluslararası standartlarına çıkarmak için gayret gösteriyor. Eğitimle alakalı her platformda bu okulları örnek gösteriyorum. Zira eğitim ve öğretim sisteminde olarak bu okullardan öğrenecek çok şeyimiz var. Sebat Eğitim Kurumları’nı önemli kılan bir diğer şey de eğitimin yanında terbiyenin de verilmesi. Anne, baba, vatan, millet ve insanlık sevgisinin öğretilmesi. Bu okullardan mezun olan çocuklarımız günümüzde gerek özel sektörde gerekse devlet kurumlarında çalışmaya başladılar. Kırgız, Rus, Özbek ve diğer milletten çocukların huzurla eğitim gördüğü bu okulların, geleceğin barış dolu dünyasına büyük katkısı olduğuna inanıyorum.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER