ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2014 Pazartesi 12:21

Guantanamo'da tutulan Türk konuştu

Guantanamoda tutulan Türk konuştu

Guantanamo'da 5 yıl tutulduktan sonra 2006 yılında serbest bırakılan Kurnaz, "(Obama) Seçildikten sonra Guantanamo'yu kapatmadı. Başkan, maalesef sözünü tutmadı" dedi.


Murat Kurnaz, Berlin'de katıldığı bir etkinlikte, 11 Eylül saldırılarından sonra dini bilgisini geliştirmek üzere Pakistan'a gittiğini ve 2011 yılının kasım ayında Pakistan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Daha sonrasında ABD'nin Afganitan'daki Kandahar üssüne getirildiğini belirten Kurnaz, burada 3-4 ay kaldıktan sonra Kandahar'dan Guantanamo'ya görtürüldüğünü vurguladı.

İşkencelerin Kandahar'daki Amerikan askeri kampında başladığını dile getiren Kurnaz, "Birçok insan işkence altında hayatını kaybetti. Kendi gözlerimle gördüm. Hayatta kalabilenleri Guantanamo'ya götürdüler. Guantanamo'da işkence devam etti, tabii ki bitmedi" diye konuştu.

Amerikan askerlerinin ellerinde herhangi bir delil olmadığını, bunun için de  kendisinden "El-Kaide ile Amerikan askerlerine karşı savaştığına" dair bazı belgeleri imzalamasının istendiğini belirten Kurnaz, "Ben imzalamadım ve çeşitli işkencelerle maruz kaldım. Sandılar ki böylelikle imzalarım ama yapamadılar, başaramadılar. Ben elimden geldiği kadar sabrettim. Allah'a şükür de sağ salim çıktım" ifadelerini kullandı. 

"Gençlere işkence varsa yaşlılara da vardı"

Guantanamo'da çok zor günler geçirdiğini anlatan Kurnaz, "Guantanamo'da yaşananlar akıl almayacak şeyler. İşkence altında birçok kişi hayatını kaybetti. Bunu gözlerimle gördüm" dedi.

Guantanamo'da yaşadıklarını hala çok iyi hatırladığını söyleyen Kurnaz, şöyle devam etti:

"Aramızdaki en ufakların yaşı 9-12 arasındaydı. Birçok tutuklunun yaşı daha 14'tü. En büyüklerin yaşı 86-87 civarındaydı. Büyükler arasında gözleri görmeyen, kulakları duymayan yaşlı dedeler de vardı. Ne çocuklara ne de büyüklere değişik muamele yapıyorlardı. Gençlere işkence varsa yaşlılara da vardı. Bize yemek yoksa onlara da yoktu. Aynı muameleyi onlara da yapıyorlardı." 

"Guantanamo'da tutukluyken yaklaşık beş dil öğrendim"

"Guantanamo'da Allah'a dua ediyordum, Allah'tan sabır diliyordum. Allahıma şükürler olsun bana o sabrı verdi" diyen Kurnaz,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii ki sağlık da çok önemli bir durum. Onun haricinde tabii komşumuz varsa konuşabilirsek konuşmaya çalıştık. Ama Türkçe konuşan maalesef çok az kişi vardı. Onlar da komşu olarak denk gelemeyebiliyordu. Koskoca kampın içerisinde genelde yanımızdaki ya Arap ya da Afgan oluyordu. Ben de böylelikle Guantanamo'da tutukluyken yaklaşık 5 dil öğrendim. Böylelikle diğerleri ile konuşmaya başladım."

Guantanamo'nun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Kurnaz, uzun yıllar işkence görmesine ve haksızlığa uğramasına rağmen Amerikalılara karşı bir kininin olmadığını söyledi.

Amerikalılar arasında da Guantanamo'da yaşananların durdurulması için çaba gösterenlerin olduğunu vurgulayan Kurnaz, ancak bugüne kadar tüm girişimlerin başarısız olduğunu kaydetti.

Murat Kurnaz, "Her insan karşısındakine insan muamelesi yapsa ya da insan olarak görse zaten bütür şeyler ortaya çıkmazdı. İşkence olsun ya da insanlık dışı muameleler..." dedi.

"Obama sözünde durmadı"

Amerika Başkanı Barack Obama'nın seçilmeden önce ilk vaadinin "Guantanamo'yu kapatmak"  olduğunu belirterek,  "Seçildikten sonra Guantanamoyu kapatmadı. Ayrıca ikinci kez seçilmesinden sonra da kapatmadı. Başkan sözünü tutmuş olsaydı, tabii ki Guantanamo diye bir şey bugün kalmazdı ama maalesef sözünü tutmadı" ifadelerini kullandı. 

ABD Senatosu'nun CIA'nın işkence raporuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kurnaz, raporun kamuoyunda Guantanamo ile ilgili algıyı değiştirmek için faydasının olmayacağını ancak hazırlanmasının da sevindirici olduğunu dile getirdi.

"Bu istihbarat arasında yıllardır yapılan bir oyun"

Senatonun açıkladığı raporun yeni bir şey içermediğini vurgulayan Kurnaz, şöyle konuştu:

"Bu açıklanan belgeler sadece bazı politikacıların kendilerini kurtarabilmek için diğer ufaklarını yem etmesinden başka bir şey değil. Baktılar zaten ortaya çıkacak ya da çoğu çıktı, kurtaramıyorlar, dediler ki,  'Bari kurtarabildiğimizi kurtaralım gerisini açıklayalım.' Bu istihbarat arasında yıllardır yapılan bir oyun. Yeni bir şey değil. Pek büyük bir faydası olacağını da sanmıyorum ama gene de çıkması iyi bir şey."

Guantanamo'da 2002-2006 yılları arasında tutulan Murat Kurnaz, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dönemin ABD Başkanı George Bush'la bizzat görüşmesi sonucu serbest bırakılmıştı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER