ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 23:15

Greenpeace, Norveç için eylemde

Greenpeace, Norveç için eylemde

Greenpeace, Norveç'in petrol aramasına karşı eylem yaptı


Kuzey Buz Denizi'nde, Norveç petrol şirketi Statoil'in petrol arama çalışmaları sırasında eylem yapan Greenpeace gemisinin bölgeden uzaklaştırıldığı bildirildi.
Kuzey Buz Denizi'nin Norveç ile Rusya arasında kalan "Barents Denizi" adı verilen kısmında petrol araştırması yapan Norveç petrol şirketi Statoil'in çalışmasına gemileriyle engel olmaya çalışan Greenpeace eylemcilerinin, bölgeden çıkmaları konusunda Norveç güvenlik güçlerince uyarıldığı belirtildi.
Güvenlik güçlerinin, 89 saat süren eylemden sonra Greenpeace gemisini zor kullanmadan araştırma bölgesinden uzaklaştırdığı kaydedildi.
Greenpeace'in hukuk danışmanı Daniel Simons, yaptığı açıklamada, Norveç Sahil Güvenliği'nin barışçıl ve yasal bir eyleme müdahale ettiğini öne sürerek, "Gemimiz Esperanza, uluslararası hukuka aykırı bir rota izlememişti" dedi.
Norveçli güvenlik yetkilileri ise eylemcilerin, Norveç kanunlarının izin verdiği bir araştırmaya alenen engel olmak istediğini, bu hareketin Norveç'in çıkarlarına ve petrol yasasına ters düştüğü için müdahale ettiklerini açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER