ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mayıs 2013 Perşembe 23:44

"Gözetmek zorunda olduğumuz bazı dengeler var"


ABD Başkanı Barack Obama, Adalet Bakanlığı'nın Associated Press (AP) haber ajansının bazı telefon görüşmelerini gizlice kaydetmesiyle ilgili olarak, "Gözetmek zorunda olduğumuz bazı dengeler var" dedi.

Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı sırasında, AP'nin telefonlarının Adalet Bakanlığı tarafından gizlice kaydedilmesiyle ilgili bir soruya verdiği cevapta, belirli bir olayla ilgili yorum yapamayacağını ancak genel olarak bazı dengelerin gözetilmesi gerektiğini belirtti.

Obama, "Ulusal güvenlikle ilgili bilgi sızdırılması, halkımızın yanı sıra savaş alanına gönderdiğimiz askeri yetkililerimizi ve tehlikeli koşullarda bulunan istihbarat görevlilerimizi riske atabilir" diye konuştu.

ABD'nin ulusal güvenliğinin, bu yetkililerinin güvenle faaliyet göstermelerine bağlı olduğuna işaret eden Obama, ulusal güvenlik söz konusu olduğunda özür dilemeyeceğini ve başkomutan olarak hiç kimsenin kendisinden Amerikalı yetkililerin görevlerini yerine getirmelerini riske atacak ya da öldürülmelerine yol açacak durumlarda bilgi edinme hakkına öncelik verilmesini bekleyemeyeceğini söyledi.

Öte yandan, ABD'nin demokratik bir ülke olduğuna ve basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve halkın bilgi edinme hakkını korumaktan kendisinin ve hükümetin sorumlu olduğuna dikkati çeken Obama, demokrasiye duyduğu derin inanç nedeniyle siyasete atıldığını bildirdi.

AP olayıyla ilgili tüm detayları henüz bilmediğini dile getiren Obama, olayın söz konusu dengeyi nasıl koruyacakları konusunu bir kez daha gündeme getirdiğini ve medyayla ilgili yasayı böylece tekrar gözden geçirebileceklerini kaydetti.

Obama, "Ancak hala Afganistan'da 60 binden fazla askerimiz varken, dünyanın dört bir yanında en az Bingazi'deki kadar tehlikeli yerlerde ve riskli durumlarda çalışan istihbarat yetkilimiz varken bilgi sızdırılmasıyla ilgili dile getirdiğimiz endişelerimizin dikkate alınması son derece büyük önem taşımaktadır. Bir yandan haber alma özgürlüğünü sağlarken bir yandan da bu insanları korumak bizim görevimiz" yorumunu yaptı.
    
IRS direktör vekilinin istifası
    
Amerikan Gelir İdaresi'nin (IRS) muhafazakar siyasi grupları hedef aldığına dair iddialarla ilgili bir soruya da yanıt veren Obama, dün yaptığı açıklamasında da belirttiği gibi soruşturmanın yeni başladığını ve IRS direktör vekilinin istifasını kabul ettiklerini ifade etti.

Olayın araştırılması ve bu tür çirkin eylemlerin ardında kimin olduğunun ortaya çıkarılması için yeni bir yönetim atadıklarına dikkati çeken Obama, vergi yasalarının uygulanması söz konusu olduğunda IRS'nin bağımsız bir kurum olarak tarafsız davranması gerektiğini vurguladı.

Bu tür bir olayın tekrar etmemesi için gerekli tüm önlemlerin alınacağını vurgulayan Obama, müfettişlerin raporlarında yer verdiği önerileri kabul ettiklerini de kaydetti.

Obama, konuya kesinlikle hoşgörü göstermeyeceğini tekrarlayarak, vergi yasalarının herhangi bir partinin ya da ideolojinin lehine kullanılmasının kendilerini savunmasız bırakacağını belirtti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER