ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:48

“Golan Tepeleri’nde Rus barış gücü gerekli”

“Golan Tepelerinde Rus barış gücü gerekli”


Rusya, Suriye ve İsrail arasında oluşturulan tampon bölge Golan Tepeleri’ne barış gücü askeri göndermek istiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avusturya askerlerinin çekildiği bölgeye Rus barış gücü gönderme önerisine Birleşmiş Milletler Sözcüsü Martin Nesirky, olumsuz cevap verdi.
Nesirky açıklamasında Moskova’nın teklifini memnuniyetle karşıladıklarını, ancak İsrail ve Suriye arasında 1974’de imzalan ateşkes anlaşması uyarınca BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesinin bölgeye barış gücü askeri gönderemeyeceğini hatırlattı.
Nesriky’nin açıklamalarını değerlendiren Rusya Parlamentosu Alt Kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Rusya’nın önerisinin İsrail ve Suriye arasında patlak vermesi muhtemel bir savaşı engelleyeceğini savundu.
Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Puşkov, “Eğer BM barış gücü askerleri bölgeden çıkarsa, Suriye ve İsrail arasında bir savaş çıkma ihtimalini göz ardı etmiyorum.” dedi.

Suriye ve İsrail arasında imzalanan anlaşmanın üzerinden 40 yıl geçtiğini ve şartların çok değiştiğini kaydeden Puşkov, “Rusya’nın önerisi İsrail-Suriye arasında yeni bir savaşın çıkmasını engelleyecek. Buna ek garanti sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın yenilenmesini ve gözden geçirilmesini talep eden Puşkov, “Rusya’nın teklifinin ilk elden reddedilmesi erken bir tavır olur. Henüz konu ele alınmadı.” şeklinde konuştu.

17-18 Haziran’da Kuzey İrlanda’da yapılacak G-8 zirvesi ile ilgili de değerlendirmede bulunan Puşkov, Suriye krizi ve füze savunma sistemlerinin ele alınacağını belirtti. Putin ve ABD Başkanı Barack Obama’nın ikili görüşmesine de değinen Rus yetkili, “Eğer Rusya ve ABD füze savunma sisteminde ortak bir dil bulabilirse ilişkilerimiz gelişir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER