ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 17:51

Girit Suda üssünde hareketlilik devam ediyor


ABD’nin Suriye’ye yapacağı muhtemel askeri müdahale öncesi Yunanistan’ın Girit adasındaki Suda hava ve deniz üssündeki hareketlilik yaşandığı bildirildi. Yunan savunma ve strateji siteleri, ABD'nin P-3 tipi elektronik casusluk kabiliyeti de bulunan bir uçağının daha Suda hava üssüne ulaştığını yazdı.

Suriye’ye muhtemel bir operasyonda kullanılmasına kesin gözüyle bakılan ABD’nin Girit’teki Suda hava ve deniz üssünde son günlerde artan hareketlilik devam ediyor. ABD'nin, P-3 tipi elektronik casusluk kabiliyeti de bulunan bir uçağının daha Suda hava üssüne ulaştığı bildirildi. Suda hava üssünde Fransa Hava Kuvvetlerine ait bir adet C-130 tipi uçağı da bulunuyor. Uçağın Fransız teknisyenlerini ve bölgede incelemeler yapan Fransız gemisine yedek parça getirdiği öne sürülüyor.

Tatbikattan dönen Fransız fırkateyni MONTROSE, ABD’nin Genel Destek (yakıt ikmal ve malzeme) gemisi GRUMMAN L.’nin de Suda üssünde bulunduğu belirtiliyor.

Girit’in Hanya kentinde bulunan Suda deniz ve hava üssü, Yunan komutan tarafından idare ediliyor. Yunan basın-yayın organları, ABD'nin Suda üssünü kullanmak istemesi halinde şifahi bir bilgilendirme yapmasının yeterli olacağını, zira Yunanistan ve ABD arasında üssün kullanılmasına ilişkin bir anlaşma bulunduğu yorumunda bulundu.

Suda üssünü 1970’lerden bu yana kullanan ABD'nin üste 370 asker, 100 sivil Amerika vatandaşı, 200 Yunan ve 150 de geçici çalışan olmak üzere toplam 750 personeli bulunuyor. Suda üssü, Libya’ya gerçekleşen operasyonlar sırasında aktif olarak kullanılmıştı.

Bu arada bugün sabah saatlerinde Suda üssünü görüntüleyen Yunanistan’ın ulusal televizyon kanalı Skia TV’nin muhabiri ve kameramanı, yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Gazetecilerin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldıkları bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER