ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 13:42

'Gezi Parkı' eylemleri Fransız basınında


Taksim Meydanı'nda başlayan eylemler, Fransa’da gündemin ilk sırasına yerleşti. Bugün Fransa’nın en önemli gazeteleri Türkiye’deki gösterileri konu alan manşetlerle çıktılar.

İlk sayfasını Türkiye’deki olaylara ayıran sol eğilimli Liberation ‘Türkiye, Bir bahar havası’ manşetini kullandı. Gazete Türkiye’de hafta sonu hükümete karşı gerçekleştirilen gösterilerin 2011 yılındaki Arap baharını hatırlattığını kaydetti. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şehir projesine karşı olarak 4 gündür süren eylemlerin, AK Parti’nin uygulamalarına karşı Türklerin huzursuzluğun ortaya çıkardığı öne sürüldü. Ayrıca gazete iç sayfada Taksim'i kastederek ‘Burası, İstanbul’un Tahrir Meydanı’ ifadelerine yer verdi.

Le Figaro gazetesi ise "Türkler Erdoğan’ın otoriter uygulamalarına karşı eylem yapıyor" başlığını kullanırken Taksim'deki çevre düzenlemesine tepki olarak doğan gösterilerin hükümete ve politikalarına karşı eylemlere dönüştüğü belirtildi. Haberde, İstanbul ve Ankara’daki gösterilerin İzmir Tunceli, Antalya ve Trabzon gibi illere de yayıldığı belirtilirken Taksim Meydanı’nda 1 Mayısta yer alamayan sol grupların bayraklarının asılı olduğu ifade edildi. Gazete, AK Parti’nin iktidara geldiğinden beri ilk kez bu denli yoğun başkaldırı ile karşı karşıya olduğunun da altını çizdi. Ayrıca Le Figaro, olaylarda iki kişinin öldüğünü yazdı ve bu iddiatı da Uluslararası Af Örgütü'ne dayandurdu. Gazete, Paris ve Washington’un da Türkiye’ye itidal çağrısı yaptığını hatırlattı.

Le Monde gazetesi ise internet sitesinde "Türkiye'de iseniz, neler yaşandığını bize anlatın" diyerek bir link verdi. Hükümetin gösterilerden sonra tutumunun değişmediğine vurgu yapılan haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın göstericilere herhangi bir imtiyaza karşı çıktığı aktarıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER